Zlatá mince Válečný rok 1942 - Projekt Manhattan proof

Zlatá mince Válečný rok 1942 - Projekt Manhattan proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2017
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1942

Roku 1942 zuřila druhá světová válka na všech frontách a ztráty na životech byly nepředstavitelné. Spojené státy americké, které se do bojů zapojily teprve nedávno, se proto rozhodly najít způsob, jak konflikt ukončit co nejrychleji. Řešením se měl stát tajuplný projekt s krycím názvem Manhattan, jehož zahájení před 75 lety připomíná třetí zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1942.

Účelem přísně tajného projektu bylo vyvinout zbraň tak ničivou, že jen pouhá její existence odradí národy světa od myšlenek na válku. Tou zbraní byla atomová bomba. V poušti Nového Mexika se proto roku 1942 shromáždily tisíce vědců, největších mozků své doby. Američané i uprchlíci z okupované Evropy napnuli veškeré síly, aby předhonili své nacistické protějšky, které se snažily dosáhnout stejného cíle. Byli zcela odstřiženi od světa. Sice s sebou měli své rodiny, ale ani jim nemohli říct, na čem dnem i nocí pracují – němečtí a sovětští špioni byli totiž všudypřítomní. V naprostém utajení pod jejich rukama vznikaly hned dva prototypy atomové bomby a vědci mezi sebou soupeřili o to, kdo uspěje jako první. Projekt přinesl ovoce až po třech letech vývoje. První test byl naplánován na 16. července 1945. Exploze nezapálila atmosféru a nezničila celou planetu, jak prorokovali někteří vědci, její síla však předčila všechna očekávání. „Stávám se smrtí, ničitelem světů,“ recitoval vedoucí projektu Robert Oppenheimer staré indické verše, když uvedl lidstvo do atomového věku.

Atomová zbraň způsobila roku 1945 mnoho utrpení, nakonec však svému původnímu účelu přece jen posloužila a zkrátila druhou světovou válku o mnoho měsíců. Jako připomínku lidské vynalézavosti, ale také varování před jeho zbrklostí připravil Luboš Charvát pamětní minci. Reverzní straně vévodí první tři atomové zbraně v dějinách – Trinity, Little Boy a Fat Man –, atomový hřib a logo projektu Manhattan. Na pozadí se nachází ještě vlajka USA. Averzní strana pak nese nezbytné náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně umožňuje ražbu vlastních mincí), tedy jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise 2017 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). Kompozici doplňuje pětice přileb patřících národům, které se letos objeví na válečných mincích – německá, americká, sovětská, britská a japonská.

Minisérii válečných mincí si můžete uložit do atraktivní sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75303-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...