Zlatá mince Válečný rok 1943 - Invaze na Sicílii proof

Zlatá mince Válečný rok 1943 - Invaze na Sicílii proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2018
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1943

V roce 1943 začali Spojenci ve druhé světové válce vítězit na všech frontách a podařilo se jim otevřít jednu novou. Klíčovou roli při tom sehrála invaze na Sicílii, kterou připomíná závěrečná zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie Válečný rok 1943.

Na začátku července roku 1943 zahájili nacisté na východní frontě operaci Citadela a rozhořela se monumentální bitva u Kurska. Aby Němci zastavili nápor Sovětů, vrhli jejich směrem vše, co měli k dispozici. Tou dobou jim však přibyly další starosti – britské a americké jednotky zahájily svou vlastní operaci s názvem Husky, jejímž úkolem bylo otevřít novou evropskou frontu, a odlehčit tak rudoarmějcům. O invazi do Itálie ovládané fašistickým diktátorem Benitem Mussolinim rozhodlo spojenecké vítězství v blízké severní Africe. Italští a němečtí velitelé neměli nejmenší ponětí, odkud přijde útok, zatímco Britové a Američané naopak díky zachycení radiových depeší přesně znali rozmístění nepřátelských sil. Americký admirál Nimitz tehdy přirovnal Sicílii k prázdnému ořechu – její obrana byla soustředěná pouze na pobřeží. Navíc byla příliš roztažená – na každých 8 kilometrů připadalo pouhé jedno protitankové dělo. Útok na Mussoliniho ostrov začal v noci z 9. na 10. července a byly při něm nasazeny vzdušné i námořní výsadkové jednotky, které se hladce vylodily. Přestože se Ose záhy podařilo přesunout své síly na správná místa, bylo příliš pozdě. Spojenci již měli pevnou půdu pod nohama. Německé jednotky se bily o každou pozici, ale Italové se hromadně vzdávali. Jejich morálka byla nízká – chtěli zabránit zničení své země a urychlit nevyhnutelné podepsání míru. Svou roli sehrála také legendární sicilská mafie, jejíž existence se neslučovala s fašistickým režimem. Místní bossové podporovali Spojence, poskytovali jim zpravodajské informace a propagandou bránili lidovému odporu. Mezi Brity a Američany válčícími bok po boku však panovala nevraživost – oba národy si přály hrát při porážce nepřítele rozhodující roli a jejich roztržky vedly ke zpomalení invaze. Ostrov byl sice z větší části dobyt za pouhé dva týdny, a vznikl tak odrazový můstek pro další tažení, ale množství elitních německých jednotek bylo evakuováno do kontinentální Itálie, kde Spojencům připravily jedny z nejkrušnějších chvil celé války…

Hlavním motivem reverzní strany pamětní mince z dílny autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) se stal obojživelný útok Spojenců. Americká pěchota útočí na skalnaté opevnění bráněné německými vojáky. Podporuje ji ikonický tank Sherman a na obloze jsou patrné výsadkové letouny. Italský opis uvádí SBARCO IN SICILIA – tedy Invaze na Sicílii. Pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a ročník emise 2018. Averz, který je společný celé minisérii, navíc předkládá velká válečná vyznamenání USA a SSSR – Stříbrnou hvězdu a Řád slávy.

Nezapomeňte, že čtveřici válečných mincí si můžete uložit do plechové sběratelské krabičky ozdobené tematickou ilustrací.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75393-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...