Zlatá mince Válečný rok 1944 - Bitva u Leyte proof

Zlatá mince Válečný rok 1944 - Bitva u Leyte proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1944

První tři zlaté mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1944 připomněly 75. výročí událostí v Evropě. Čtvrtá a závěrečná emise oslavuje rozhodující triumf Spojenců v Pacifiku – bitvu u Leyte.

Po vítězstvích v bitvách o Midway a Guadalcanal se americké námořnictvo soustředilo na dobývání souostroví blíže k Japonsku a v říjnu 1944 přišla řada na to vůbec největší. Invaze na Filipíny si vyžádala téměř celou americkou tichomořskou flotilu a byla zahájena na malém ostrově Leyte, kde se vylodilo 170 tisíc vojáků. Pro Japonce však byly Filipíny životně důležité a nemínili se jich vzdát – oblastí totiž procházela zásobovací trasa, po které byla dopravována ropa z okupované jihovýchodní Asie do Japonska. Přestože císařské námořnictvo nemělo dostatek techniky ani paliva, soustředilo veškeré dostupné lodě a udeřilo na Leyte. Japonské síly byly rozděleny do tří skupin. Severní svaz se skládal ze čtyř letadlových lodí – vypadal nebezpečně, ale disponoval jen minimem palubních letounů a byl pouhou návnadou, která měla Američany odlákat od ostrova. Rozhodující úlohu pak měly sehrát svazy Střední a Jižní. Zpočátku se japonský plán nevyvíjel dobře. Namísto Severního svazu Američané napadli Střední a podařilo se jim zničit nepotopitelnou bitevní loď Musaši, načež se svaz dal na ústup. Jižní svaz rovněž neuspěl a byl zcela rozprášen americkými silami, v jejichž řadách byly i některé lodě, jež se podařilo opravit po zkáze Pearl Harboru. Američané povzbuzení vítězstvím se rozhodli Japonce dorazit a pustili se za Severním svazem. Odhalili tak obranu Leyte a nevědomky umožnili provést původní japonský plán. Střední svaz se totiž mezitím otočil zpět k ostrovu a s ním i Jamato – největší bitevní loď historie, která měla větší palebnou sílu než všechny americké lodě, které zůstaly u ostrova, dohromady. Lehká americká plavidla neměla proti japonské flotile šanci, ale přesto se pustila do zoufalého a zuřivého protiútoku. Ten, spolu se zprávou o zničení ostatních japonských sil, přiměl Japonce k dalšímu ústupu. V závěrečném aktu vzdoru však ještě vůbec poprvé nasadili organizovaný nálet kamikaze… Největší námořní bitvy v dějinách se zúčastnilo 280 válečných lodí a 200 tisíc námořníků a letců. Na Spojence čekala ještě řada bitev na souši, ale Tichý oceán byl od této chvíle zcela v jejich rukou…

Reverzní straně mince medailéra Mgr. Petra Horáka vévodí americká bitevní loď – konkrétně USS South Dakota. Na pozadí je zachycena obrazovka radaru, s jehož pomocí američtí námořníci řídili bitvu. Anglický opis uvádí BATTLE OF LEYTE – bitva u Leyte. Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1944 – předkládá vlajky států, které se účastnily operací vyobrazených na čtyřech mincích, a nezbytné náležitosti emitenta mince. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75542-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...