Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá půluncová medaile Bohumil Hrabal proof
Zpět

Zlatá půluncová medaile Bohumil Hrabal proof

Cena (včetně DPH)
25 950 Kč
1 010 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30880-631

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Medaile bankovních soutěží 2014

Rok 2014 s sebou nese celou řadu významných výročí. Jedním z nich je 100. výročí narození největšího z českých pábitelů a spisovatele laskavých příběhů Bohumila Hrabala. Ty připadnou na 28. březen. Česká mincovna při této příležitosti připravila mimořádnou emisi zlaté půluncové pamětní medaile, která připomíná velikost prostých příběhů, jimiž spisovatel vyznával papíru svůj láskyplný vztah k životu.

Tato pamětní medaile je první z řady inspirované pamětními 200 Kč mincemi České národní banky. S jejím laskavým svolením postupně představíme nejkrásnější nerealizované návrhy vzešlé z výtvarné soutěže banky, které se účastní nejlepší čeští medailéři. Kouzlo celé kolekce bude umocněno omezeným nákladem – každá emise je omezena počtem 99 kusů ručně číslovaných na hraně.

Bohumil Hrabal se narodil před sto lety v Brně. Jeho otec, důstojník rakouské armády, se k němu nehlásil a zpočátku jej vychovávala sama matka. Ta se však zanedlouho provdala za Františka Hrabala, který si Bohumila osvojil a věnoval mu láskyplnou péči, stejně jako svému vlastnímu synu a Bohumilovu bratru Slávkovi, který se z manželství záhy narodil.

František Hrabal pracoval v pivovaru v Nymburce, kde Bohumil navštěvoval základní školu a reálné gymnázium. Z tohoto prostředí čerpal cenné náměty pro svá první díla. Než se však stal Bohumil Hrabal spisovatelem, vystřídal řadu povolání. Poté, co absolvoval právnickou fakultu, pracoval jako dělník v ocelárnách na Kladně, číšník, výpravčí v Kostomlatech nad Labem, úředník, balič starého papíru ve sběrných surovinách či jevištní technik. Každé toto povolání mu dovolilo nahlédnout do intimních osudů na první pohled obyčejných lidí, které pak Hrabal s neuvěřitelným půvabem a nadhledem využíval ve svých knihách. Jeho nezaměnitelný rukopis si snadno získal čtenáře nejen v České republice, ale také ve světě - stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století. V letech 1968 a 1975 nesměl publikovat, vydával své knihy v samizdatu nebo v cizině. Jeho příběhy nezůstaly pouze na papíře, ale dočkaly se řady divadelních a filmových zpracování. Film na motivy jeho knihy Ostře sledované vlaky v režii Jiřího Menzela získal v roce 1968 Cenu Akademie, tzv. Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997.

Na averzní straně můžete spatřit profil Bohumila Hrabala. Drobnou plastiku této medaile citlivě připravil akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na reverzní straně je vyobrazen psací stroj a papír, na němž se skví názvy nejznámějších Hrabalových děl. Zakoupením tohoto unikátu uctíte památku jednoho z nejoblíbenějších spisovatelů minulého století a současně přidáte do své kolekce další exkluzivní úlovek.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
30880-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
březen 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna