Zlatá půluncová medaile Dana Zátopková, Emil Zátopek proof

Emisní náklad
122 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2022

V roce 2022 si připomínáme 100. výročí narození Dany a Emila Zátopkových – legendárního atletického páru. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Při běhání otáčel hlavou, jeho styl byl upracovaný, obličej měl pokřivený námahou, a proto se mu přezdívalo Emil Hrozný. Vytrvalostní běžec Emil Zátopek však opakovaně posouval hranice lidských možností. Stal se trojnásobným mistrem Evropy, držitelem čtyř zlatých a jedné stříbrné olympijské medaile i pokořitelem 61 československých a 18 světových rekordů. Přestože mu atletický svět ležel u nohou, mnohem více si cenil něčeho jiného: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“ Emilovou spřízněnou duší byla jeho manželka – fenomenální oštěpařka Dana, která se stala dvojnásobnou mistryní Evropy a držitelkou zlaté a stříbrné olympijské medaile. Jejich souhra byla nevšední – vždyť ve stejný den, kdy Emil na olympiádě v Helsinkách vyhrál běh na pět kilometrů, Dana zvítězila v hodu oštěpem za hranici padesáti metrů. Vedle sportovního nadání a nadšení spojovalo manžele Zátopkovy i datum narození. Oba přišli na svět ve stejném roce a v tentýž den. Bok po boku spolu strávili krásných dvaapadesát let…

Jako předloha při ražbě pamětní medaile věnované manželům Zátopkovým posloužil výtvarný návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Odborná komise České národní banky ho ocenila druhým místem za „velmi pěkné ztvárnění obou postav v pohybu, kvalitní portréty a za propojení obou stran návrhu zakomponováním písmene Z“.

Emisní náklad čítá pouhých 122 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.