100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Zlatá půluncová medaile Josef Božek proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
968 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31007-631

Medaile bankovních soutěží 2015

Když nasedáme do svého vozu, málokdo z nás asi přemýšlí nad tím, jak dlouhá a objevná byla cesta k sestrojení prvního automobilu. Je až k nevíře, že od chvíle, kdy Josef Božek předvedl v Královské oboře Čechům parou poháněný vůz, uplynulo již 200 let. Tuto mimořádnou událost připomíná Česká mincovna zlatou investiční medailí o hmotnosti jedné poloviny trojské unce.

Zásadní fyzikální objevy konce 18. století posunuly využití páry velmi konstruktivním směrem. Nejprve, roku 1769, byla její síla použita k pohonu trojkolky, a pára tak získala zaslouženou pozornost. Neunikla ani Jamesi Wattovi, který roku 1785 předvedl první parní stroj, jenž byl po skončení napoleonských válek přivezen do Čech. Zde byl svěřen českému mechanikovi a konstruktérovi Josefu Božkovi.

Josef Božek absolvoval Stavovský polytechnický ústav a již během studia se vyznamenal řadou výjimečných počinů. Stěžejním letopočtem v kronice jeho objevů je však bezesporu rok 1815, kdy sestrojil vlastní parovůz. Měl podobu řídítky ovládaného dřevěného kočáru, který poháněla pára převáděná do kol z kotle pod vozem. Ještě v témže roce svůj stroj za finanční podpory vlastenecké šlechty ukázal v Praze veřejně – jednalo se o druhou jízdu parovozu v dějinách! Josef Božek ale neusnul na vavřínech a o dva roky později zkonstruoval parní loď. Když ji poprvé za přítomnosti zemské šlechty ukázal lidu, ukradl mu někdo pokladnu se všemi penězi. To byla pro Josefa Božka osudová rána, jelikož se kvůli své konstrukční vášni značně zadlužil. Událost ho rozhořčila natolik, že své stroje ještě týž den zničil a na parní sílu doživotně zanevřel. Jeho odkaz však přetrval a ožil pod rukama mnoha následovníků.

Averz medaile z dílny MgA. Martina Daška je věnován precizně zhotovenému portrétu fenomenálního konstruktéra, jeho jménu a výročním letopočtům 1815–2015. Motiv průjezdu parního vozu Královskou oborou spolu s nápisem PŘEDSTAVENÍ PAROVOZU pak zdobí reverzní stranu. Krásný kousek umělecky zpracovaného zlata v limitované edici 99 ks bezpečně a esteticky uloží vaše finanční rezervy.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31007-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna