Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá půluncová medaile Kryštof Harant z Polžic a …
Zpět

Zlatá půluncová medaile Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic proof

Cena (včetně DPH)
25 950 Kč
1 009 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30887-631

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Medaile bankovních soutěží 2014

Letos uplyne 450 let od narození Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, českého šlechtice a vskutku renesančního člověka. Diplomat, válečník, dvořan, hudebník, spisovatel, cestovatel – všechna tato slova charakterizují patrně nejvšestrannější osobnost české společnosti přelomu 16. a 17. století.

Výtvarného návrhu zlaté medaile se mistrně zhostil akademický sochař Zbyněk Fojtů. Averz medaile zdobí historicky věrný portrét Kryštofa Haranta. Reverz pak zachycuje stránku jeho nejslavnějšího cestopisného díla spolu s výjevem ze staroměstské exekuce 27 českých pánů.

Kryštof Harant se do našich dějin zapsal jako autor poutavých cestopisů, v nichž s nadsázkou popisuje cizí kraje. Jeho poutě po exotických zemích mu umožnil urozený původ. Na svou dobu získal velmi kvalitní vzdělání na dvoře budoucího císaře, arciknížete Ferdinanda II. Tyrolského. Díky svým znalostem jej pak doprovázel na cestách do Itálie, což v Kryštofovi probudilo zvídavého cestovatelského ducha. V roce 1597 se vydal spolu se svým švagrem, Heřmanem Černínem z Chudenic, na pouť do Svaté země, během níž navštívili Bavorsko, Tyrolsko, Itálii, Krétu, Kypr, Tel-Aviv, Egypt a také samotný Jeruzalém. Z této výpravy vzešla jeho nejznámější kniha „Putování aneb cesta z Království českého do Benátek, odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta“.

Když se Kryštof Harant vrátil do Čech, byl Rudolfem II. Povýšen do panského stavu a zastával u dvora vysoké státní funkce. Po smrti císaře navštívil coby vyslanec nového panovníka Matyáše Španělsko, cestopis z této pouti byl však nenávratně ztracen v době stavovského povstání. Po odchodu ze služeb dvora se usídlil na hradě Pecka, kde se věnoval převážně hudbě.

V roce 1618 se účastnil stavovského povstání, později také tažení na Vídeň. Po Bílé hoře byl na Pecce zadržen Albrechtem z Valdštejna. 21. června 1621 byl spolu s dalšími dvaceti šesti českými pány na Staroměstském náměstí v Praze popraven. Nejen zápisky z cest však učinily Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic nesmrtelným…

Lesk ryzího zlata vám totiž bude velkou osobnost našich dějin připomínat navždy! Medaile Vychází v extrémně limitovaném nákladu pouhých 99 ks.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
30887-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
červen 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna