1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá půluncová medaile Václav Thám proof
Zpět

Zlatá půluncová medaile Václav Thám proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
969 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31066-631

Medaile bankovních soutěží 2015

Jistě se shodneme na tom, že v soutěžích České národní banky se utkává výkvět české medailérské školy a je škoda, že vítězná realizace může být jenom jedna. Česká mincovna proto dává šanci nejkrásnějším nerealizovaným návrhům – poprvé přišla řada na téma 500Kč mince, kterým je 250. výročí narození českého divadelníka, básníka a představitele národního obrození Václava Tháma.

Jeho život je zahalen rouškou tajemství, ale jedna věc je jistá – Thámovou osudovou láskou bylo divadlo. Působil ve vlasteneckém divadle jménem Bouda, jehož vznik podnítil, v divadle U Hybernů i u kočovných společností hrajících po Rakousku-Uhersku. Exceloval jako herec, režisér i dramatik – za svůj život napsal nebo přeložil až 200 divadelních her.

Emise zlaté půluncové medaile vychází z jednoho z oceněných nerealizovaných návrhů stříbrné 500Kč mince a je vydávána s laskavým svolením České národní banky. Návrh ak. soch. Zbyňka Fojtů oslovil komisi ČNB klasickým medailérským zpracováním portrétního averzu i věcného reverzu zobrazujícího názvy Thámových děl.

Emisní náklad pouhých 99 ks je stejně výjimečný jako osoba národního buditele – medaile jsou navíc ručně číslovány na hraně. Nenechte si ujít umělecké dílo nesoucí vlastenecké poselství a zajímavý investiční potenciál!

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
31066-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna