Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá půluncová medaile Václav Thám proof
Zpět

Zlatá půluncová medaile Václav Thám proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
971 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31066-631

Medaile bankovních soutěží 2015

Jistě se shodneme na tom, že v soutěžích České národní banky se utkává výkvět české medailérské školy a je škoda, že vítězná realizace může být jenom jedna. Česká mincovna proto dává šanci nejkrásnějším nerealizovaným návrhům – poprvé přišla řada na téma 500Kč mince, kterým je 250. výročí narození českého divadelníka, básníka a představitele národního obrození Václava Tháma.

Jeho život je zahalen rouškou tajemství, ale jedna věc je jistá – Thámovou osudovou láskou bylo divadlo. Působil ve vlasteneckém divadle jménem Bouda, jehož vznik podnítil, v divadle U Hybernů i u kočovných společností hrajících po Rakousku-Uhersku. Exceloval jako herec, režisér i dramatik – za svůj život napsal nebo přeložil až 200 divadelních her.

Emise zlaté půluncové medaile vychází z jednoho z oceněných nerealizovaných návrhů stříbrné 500Kč mince a je vydávána s laskavým svolením České národní banky. Návrh ak. soch. Zbyňka Fojtů oslovil komisi ČNB klasickým medailérským zpracováním portrétního averzu i věcného reverzu zobrazujícího názvy Thámových děl.

Emisní náklad pouhých 99 ks je stejně výjimečný jako osoba národního buditele – medaile jsou navíc ručně číslovány na hraně. Nenechte si ujít umělecké dílo nesoucí vlastenecké poselství a zajímavý investiční potenciál!

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
31066-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna