Zlatá půluncová medaile Vydání Klaudyánovy mapy proof

Zlatá půluncová medaile Vydání Klaudyánovy mapy proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2018
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2018

Roku 1518, před rovnými 500 lety, vznikla takzvaná Klaudyánova mapa – nejstarší mapa Čech a vůbec první samostatně tištěná mapa středoevropské země. Jako připomínka kulatého výročí vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Na počátku 16. století žil v Mladé Boleslavi všestranný učenec jménem Mikuláš. Pro jeho tělesnou vadu se mu přezdívalo Klaudyán, neboť claudianus znamená latinsky kulhavý. Zpočátku působil jako úspěšný lékař a lékárník, ale vzápětí veškerou svou energii vložil do tiskařského umění, které umožňovalo rychlé a hromadné šíření přelomových myšlenek. Klaudyán vytvořil rukopis své mapy již v roce 1516, ale musel počkat na rozhodnutí norimberské rady, která posuzovala, jestli obsah díla není v rozporu s katolickou naukou. Nejednalo se totiž o obyčejnou mapu, ale o alegorický list obohacený o dobovou reflexi poměrů panujících v českých zemích, viděných protestantskýma očima. Vlastní mapa, jejíž přibližné měřítko je 1:685000, zobrazovala Čechy a Kladsko a byla zamýšlena jako pomůcka pro poutníky cestující do Říma. Zeměpisný plán však tvořil pouhou třetinu dokumentu. Většině tisku vévodí propracovaná obrazová výzdoba. Předkládá krále Ludvíka Jagellonského, znaky jeho zemí, výčet druhů spravedlnosti, moralizující ilustrace doplněné výroky z Písma a řadu znaků nejvyšších zemských hodnostářů a měst. Výrazná je grafika vozu osazeného rozhádanými cestujícími, do kterého je zapřaženo v obou směrech jízdy – symbolizuje neutěšené politické a náboženské klima. Další vůz, tentokrát přepadený lupiči, pak poukazuje na špatné bezpečnostní poměry.

Obě strany pamětní medaile, která pochází z ateliéru Luboše Charváta, předkládají koláž složenou z rozličných motivů historického tisku. Výřez z jižní části mapy zachycuje například město Krumlov či hrad Rožmberk, pyramidu spravedlnosti střeží dvouocasý český lev a mezi postavami napříč všemi vrstvami společnosti 16. století se nacházejí loupeživí nájezdníci, obchodníci i král.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů zlatých medailí, z nichž každá je ručně číslovaná na hraně. Nedílnou součástí emise je ilustrovaný certifikát pravosti, který vypráví příběh historické mapy.

Specifikace

Číslo
31378-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...