Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma

Zlatá půluncová medaile Založení Českých Budějovic proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
962 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31021-631


Orientační výkupní cena Na dotaz

Medaile bankovních soutěží 2015

České Budějovice prošly během své existence vskutku pozoruhodným vývojem. Ten se začal datovat v roce 1265, kdy o jejich vzniku rozhodl český král Přemysl Otakar II. Právě k letošnímu 750. výročí založení města připravila Česká mincovna coby gratulaci emisi zlaté půluncové medaile.

Jako přesné datum založení Českých Budějovic se uvádí 10. březen 1265. Tehdy měl již, z pověření panovníka, zvíkovský purkrabí Hirzo zpracovaný téměř geniální plán města. Na tu dobu velmi pokrokové uspořádání čtvercového náměstí a šachovnicově navazující síť ulic se dochovaly až do dnešních dnů a jsou předmětem neutuchajícího obdivu turistů i architektů. Svůj návrh Hirzo doplnil dvěma chrámy a radnicí spolu s řadou měšťanských domů obestírajících náměstí. Celé město pak obehnal hradbami s třemi branami.

České Budějovice měly sloužit Přemyslu Otakaru II. jako hospodářská metropole jižních Čech, což se záhy zdařilo, a staly se oporou jeho moci. Ve 14. století posílil výsady místa sám Karel IV. a vzniklo tak centrum obchodu, řemesel a těžby stříbra pro ražbu mincí v blízkém Rudolfově.

Díky opevnění město odolalo tlaku husitů a do jeho rozmachu negativně zasáhla až třicetiletá válka a později, v 17. století, také obrovský požár. Po něm získaly České Budějovice v rámci obnovy půvabnou barokní tvář, zřízeno zde bylo také biskupství a mnoho dalších církevních i světských staveb.

Moderní doba pak přinesla další zápis do městské kroniky, když odsud do Lince vyjela první evropská koněspřežná železnice. České Budějovice světově prosluly také svými pivovary či slavnou tužkárnou. Nejnovější chloubou je pak nádherná půluncová medaile z ryzího zlata od České mincovny.

Moderní střízlivá ražba dává vyniknout architektonické dokonalosti města samotného. Averzní strana je zdobena velmi efektní plastikou náměstí, jež v současnosti nese jméno po zakladateli města Přemyslu Otakaru II. Uvnitř kompozice je vkusně vepsán text 1265 ZALOŽENÍ ČESKÝCH BUDĚJOVIC. Pole reverzu je tvořeno plánem města v době jeho vzniku. Autorem tohoto vzdušného a originálního návrhu je MgA. Martin Dašek. Díky němu získala promyšlená investice do zlata jedinečný umělecký rozměr. Tento klenot nesmí minout vaše sbírky – vyraženo bude pouhých 99 kusů!

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31021-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna