100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 938 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30884-621
Sběratelská série

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Dějiny válečnictví

Války provází lidstvo odjakživa, mění se pouze jejich mocenské motivy, které jsou nejčastěji politické, náboženské, ideologické či ekonomické. Většina takových konfliktů přináší zásadní historické změny a nesmírné lidské oběti. Česká mincovna připravila sběratelskou sérii Dějiny válečnictví, která připomene uměleckou formou nejvýznačnější milníky minulosti. Jako první z této série představí v ryzím zlatě událost, jež díky náhodě změnila osudy celé Evropy - atentát v Sarajevu.

Je to letos právě sto let od okamžiku, kdy 28. června 1914 přicestoval do Sarajeva následník Rakousko-Uherského trůnu a synovec císaře František Ferdinand d‘Este se svou chotí Žofií Chotkovou. Netušili tehdy, že je to jejich cesta poslední. Vzbouřenci, především ti radikální, si totiž dali za úkol následníkovu likvidaci. Opakované pokusy toho dne však selhaly a příležitosti se chopil nečekaně až mladý Gavrilo Princip v okamžiku, kdy vůz s následníkem omylem odbočil do špatné ulice. Neváhal a z metru a půl dvakrát vystřelil. První ránu uštědřil Ferdinandovi, druhou pak jeho ženě, která svého muže instinktivně zakryla. Během několika málo okamžiků tak dal Rakousku podnět k vyhlášení války Srbsku, z níž se rozvinul celosvětový konflikt, který si připsal na konto šestnáct milionů mrtvých. Gavrilo Princip byl po činu dopaden a uvržen do žaláře na dvacet let. Na trest smrti byl totiž dle zákonů příliš mlád. Svobody se však nikdy nedočkal, zemřel vyčerpáním po čtyřech letech v terezínské věznici.

Autorem předlohy unikátní medaile je akademický malíř Karel Zeman, skutečný mistr v oboru. Jeho atraktivní zpracování výjevu atentátu na reverzu i profilové portréty Františka a jeho ženy na averzu dávají medaili vysokou estetickou hodnotu.

První z výjimečné série zlatých uncových medailí Dějiny válečnictví je nádherným uměleckým dílem, které s grácií nese také vysoký investiční potenciál. Při aktuálních výhodných cenách zlata se vám nákup rozhodně vyplatí!

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslo
30884-621
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
červen 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna