Shop Roku 2018
Shop Roku 2018

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 952 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31034-641


Orientační výkupní cena Na dotaz

Dějiny válečnictví

Velkolepá sběratelská série Dějiny válečnictví připomíná řadu vojenských střetnutí, která změnila historii. Mezi nimi pochopitelně nemůže chybět ani bitva u Waterloo, jež znamenala definitivní porážku císaře Napoleona Bonaparte. Odehrála se právě před 200 lety, dne 18. června 1815, a Česká mincovna tomuto výročí věnuje výjimečnou medaili z ryzího zlata o hmotnosti jedné unce.

Bitva u Waterloo vešla do dějin jako rozhodující řež napoleonských válek. Legendární souboj armád sedmi evropských států přinesl porážku Francie, odstoupení Napoleona z trůnu a následně zánik prvního francouzského císařství. Francouzská Armée du Nord byla vévodou Wellingtonem poražena na hlavu a císařův osud zpečetila internace a smrt na ostrově Svatá Helena.

Místo bitvy nyní zdobí památník, jemuž se přezdívá Lví kopec. Jeho dominantou je totiž socha lva symbolicky cenícího zuby směrem k Francii. Každý rok se zde za účasti velkého počtu vojenských klubů, českých nevyjímaje, koná rekonstrukce bitvy. O tom, že Češi historii milují, svědčí i fakt, že ražby s dobovými motivy patří mezi numismatiky k nejoblíbenějším. Dokládá to i velký zájem o medaile série Dějiny válečnictví, která doposud představila Atentát v Sarajevu a Karla Velikého. Autorem přepychové emise je již tradičně akademický malíř Karel Zeman. Správnost této volby dokládá nejen úžasné provedení medaile, ale také fakt, že se autor osobně rekonstrukce bitvy u Waterloo zúčastnil. Své dojmy zúročil při tvorbě obou stran ražby. Averz medaile nese portrét vítězného Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu, doprovázeného skotskými horaly 92. pluku vedenými do bitvy dudákem. Reverz pak autor věnoval vyobrazení silného momentu, kdy se seržant Charles Ewart zmocňuje francouzské orlice 42. pluku, jemuž se do osudové bitvy u Waterloo říkalo „neporazitelní“.

Bitva u Waterloo se svým mistrovským zpracováním nepochybně zařadí na čestné místo v hodnotných sbírkách a současně se stane promyšlenou investicí do umělecky zpracovaného zlata!


Slovo autora pamětní medaile

„Měl jsem možnost se aktivně účastnit rekonstrukcí bitvy u Waterloo a zažít pestrost uniforem připomínající onu událost. Vybavuji si skotské horaly, které do útoku vedla vysokou zelenou trávou dudácká kapela. Právě proto jsem portrét Wellingtona, vítěze nad Napoleonem, doplnil skotskými horaly od 92. pluku, které do bitvy doprovází svou hrou dudák,“ říká k medaili její tvůrce, Karel Zeman.

Karel Zeman, autor série Dějiny válečnictví

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem a číslováním
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslo
31034-641
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna