Narození dítěte 2017

Zlatá uncová medaile Jiří David - Horizont paměti proof

Cena (včetně DPH) 54 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 31017-631

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Umění pro Václava Havla

Dílo kontroverzního umělce Jiřího Davida, proslulého otevřenými názory a rozmanitostí tvorby, vzbuzuje řadu protichůdných emocí. Zlatá půluncová medaile, kterou navrhl pro sérii Umění pro Václava Havla, také jistě nenechá kritiky chladnými. Pojetí kompozice je totiž velmi netradiční a nese zajímavé myšlenkové i charitativní poselství.

Série Umění pro Václava Havla je společným počinem Nadace VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových, České mincovny a předních českých výtvarníků Bořka Šípka, Jiřího Davida, Kurta Gebauera, Aleše Lamra, Davida Černého, Jaroslava Róny a Olbrama Zoubka. Ti se rozhodli svou tvorbou přispět ke splnění velkého přání bývalého prezidenta Václava Havla a zachránit kostel sv. Anny – tzv. Pražskou křižovatku. Výtěžek z prodeje medailí bude použit právě na tento bohulibý účel.

Jiří David se řadí mezi nejznámější české výtvarníky. Založil dnes již neexistující legendární výtvarnou skupinu Tvrdohlaví, maluje, fotí, tvoří objekty a instalace a věnuje se pedagogické činnosti. Jiří David je autorem věhlasné instalace neonového srdce nad Pražským hradem. To vzniklo jako pocta prezidentu Václavu Havlovi, jenž ho osobně rozsvítil 17. listopadu 2002. Přenesená symbolika porozumění, lásky a potřeby pozitivní komunikace měla zdobit Prahu až do pátku 31. ledna 2003. Kvůli akci aktivistů Greenpeace, kteří zavěsili do srdce nápis „War?“ a vyjádřili tak nesouhlas s Havlovou podporou invaze USA do Iráku, zhaslo srdce o něco dříve. Nebyla to však jediná úprava instalace – členové skupiny Ztohoven se na třetí pokus v předvečer prezidentské volby 14. 1. 2003 dostali na lešení a vytvořili pomocí lepenkové zástěny ze srdce otazník. Za svůj počin byli zadrženi policií, ale Václav Havel s ministrem kultury uznali jejich zásah jako umění ve volném prostoru a sám autor, Jiří David, chtěl tuto úpravu zachovat.

Davidova neobvyklá perspektiva se promítá také do návrhu zlaté medaile o hmotnosti jedné poloviny trojské unce. Reverzní strana vyobrazuje obličej svaté Anny, jenž protíná půdorys lodě jejího kostela. Averz nese avantgardní kompozici symbolizující křižovatky, střety, směry, východiska i chaos určující lidské bytí. Výjimečné umělecké dílo s nezpochybnitelným investičním potenciálem je emitováno ve striktně limitovaném nákladu 100 kusů. Rezervujte si nejnovější numismatický skvost včas a přispějte na dobrou věc!

Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: doc. ak. mal. Jiří David
Autor reverzu: doc. ak. mal. Jiří David
Číslo: 31017-631
Emisní náklad: 100 ks
Datum emise: Září 2015
Balení: Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč