Zlatá uncová medaile Rozhledna Vartovna proof

Cena (včetně DPH)
46 950 Kč
1 825 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31221-621
Sběratelská série


Rozhledny

Série České mincovny, která představuje ty nejkrásnější a nejzajímavější rozhledny České republiky, vítá svůj poslední přírůstek. Dvanáctá pamětní medaile vyražená z jedné unce ryzího zlata je věnována valašské Vartovně.

Hora Vartovna, na které rozhledna stojí, má zvláštní atmosféru. Pojí se s ní pověsti o ukrytém pokladu a v minulosti, jak její název napovídá, sloužila jako strážní hora. Takzvaní portášové, oddíly valašských strážců, na ní zapalovali ohně, které varovaly před blížícím se nebezpečím – mohlo se jednat o zbojnické bandy či požáry, ale největší hrozbu pro historickou Moravu představovaly od 16. století vpády divokých Turků, Tatarů a uherských povstalců. Ohně planoucí ve výšce 651 metrů nad mořem byly patrné z velké dálky, a není proto divu, že roku 2009 zde byla vybudována moderní rozhledna.

Autorem výtvarné předlohy zlaté ražby se stal medailér Mgr. A. Jan Hásek, který má bohaté zkušenosti s architektonickými tématy. Averz medaile věnoval celkovému pohledu na železobetonovou stavbu ve tvaru spirály s točitým schodištěm. Reverz pak předkládá detail komplikované konstrukce rozhledny.

V nabídce České mincovny najdete ještě dřevěnou sběratelskou etuji, která pojme všech dvanáct medailí z cyklu.
 

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
31221-621
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
2018
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna