Zlatá uncová medaile Tomáš Garrigue Masaryk proof

Cena (včetně DPH)
48 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31251-631


Tomáš Garrigue Masaryk patří k nejdůležitějším osobnostem naší historie. V roce 2017 uplynulo celých 80 let od jeho skonu a jako vzpomínku na ryzí charakter vydala Česká mincovna pamětní medaili z jedné unce ryzího zlata.

T. G. M. se stal legendou již za života a není proto divu, že zprávy o jeho posledních hodinách přijímala veřejnost se zatajeným dechem. V Lánech, kde pobýval, mu po boku stály jeho děti, prezident Edvard Beneš s manželkou i premiér Milan Hodža. Také miliony československých občanů s ním byly prostřednictvím tisku a rozhlasu, které pravidelně informovaly o vývoji „tatíčkova“ těžkého zánětu plic. Pražský diplomatický sbor zavalily tisíce telefonických dotazů a telegramů a neoddychlo si ani ministerstvo zahraničí – oficiálních informací o zdravotním stavu hlavy státu se dožadovali také lidé z ciziny, a to včetně nejvyšších státních představitelů. „Prezident Osvoboditel“ zemřel 14. září 1937 – informaci sdělil jeho syn Jan prostými slovy: „Otec skonal ve 3 hodiny 29 minut.“ Národ byl zprávou hluboce zasažen. „Dnes vydechl naposled Tomáš Garrigue Masaryk, Osvoboditel, duchovní tvůrce a první prezident Republiky československé. Tím se uzavírá věčným mírem jeho tříletý boj se smrtí, boj, ve kterém tělo lidské není nikdy konečným vítězem. I tuto smrt musíme přijmout s odevzdaností a pokorou,“ napsal tehdy Karel Čapek. Básník Jaroslav Seifert se pak s panem prezidentem rozloučil následujícími verši: „Za sto let možná děti našich dětí svým dětem budou teskně vyprávěti o šedém ránu čtrnáctého září navěky označeném v kalendáři.“

Smutné datum je vyznačeno také v kalendáři předního medailéra ak. soch. Jana Lukáše, který našemu prvnímu prezidentovi věnoval pamětní medaili – averzu vévodí jeho charismatický, ale ustaraný portrét obklopený opisem TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK, 7. 3. 1850 – 14. 9. 1937. Reverzní strana pak nese československý znak v podobě dvouocasého lva, který je doplněn výčtem Masarykových životním úloh – FILOZOF, HUMANISTA, DEMOKRAT, PEDAGOG, LITERÁT, ZAKLADATEL A 1. PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA.

Zlatá uncová medaile vychází v nákladu pouhých 200 kusů – každý je ručně číslován na hraně.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
31251-631
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
září 2017
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna