Narození dítěte 2017

Zlatá uncová mince Víla Amálka proof

Cena (osvobozeno od DPH) 45 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75144-611

Orientační výkupní cena: 43 653 Kč více

Přidat do oblíbených
  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Večerníček slaví 50 let

V naší zemi ji zná každý – malé děti i dospělí. Všem totiž víla Amálka během večerů zpestřovala dětství svými blonďatými vlásky a laskavými skutky. Málokdo by řekl, že je této éterické animované krásce letos neuvěřitelných čtyřicet let. Česká mincovna zvolila originálníformu gratulace – zlatou uncovou minci 50 NZD Víla Amálka ve špičkové kvalitě proof.

Oblíbený kreslený seriál měl premiéru roku 1975 a ihned si získal srdce dětských diváků. Amálka se narodila z mlhy, prohlédla se ve studánce, zjistila, jak je krásná, a vydala se vstříc nádherným dobrodružstvím, během nichž pomáhala kamarádům a těšila je svým tanečkem. Na svých cestách se setkává s beránkem Kudrnou, loupežníkem Vešmyškou, mužíkem Trnečkem, oříškovým panáčkem, vodníkem Kebulem, Kordulkou, Širokou bábou a dalšími, které tak dokonale vykreslil spisovatel Václav Čtvrtek.

Večerníčku bylo natočeno celkem třináct dílů a za jejich úspěchem stál zkušený tým. Režisér Václav Bedřich, jenž předtím vdechl život Makové panence, Maxipsu Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si práci na novém večerníčku skutečně užil. Vílu Amálku nejen režíroval, ale také sám nakreslil. Příběhy podkresluje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a světem vílích kouzel nás svým nezaměnitelným hlasem provází Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi vyrobil Říkání o víle Amálce Krátký film, Studio bratři v triku.

Nezapomenutelné chvíle radosti, jimiž jsme společně s vílou Amálkou tolikrát protancovali, jsou nyní zvěčněny v ryzím zlatě o hmotnosti jedné unce v podobě půvabné Smart mince. Ta otevírá atraktivní sběratelskou sérii, jež vzniká při příležitosti 50. narozenin Večerníčka. Autorkou mince je nadaná medailérka Irena Hradecká DiS. Na reverzu se setkáváme s Amálkou v jeřabinovém zátiší, které je doplněno textem ŘÍKÁNÍ O VÍLE AMÁLCE. Averz pak nese atributy emitenta. Nová emise je uváženou investicí a výjimečnou nostalgickou vzpomínkou. Ozdobí vaše sbírky a kouzelným způsobem uloží vaše finanční rezervy. Emise je striktně limitována pouhými 50 kusy!

Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Číslo: 75144-611
Emisní náklad: 50 ks
Datum emise: Březen 2015
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 50 NZD
Nákupní košík 0 Kč