Zlatá uncová mince Gustav Fabergé proof

Cena (osvobozeno od DPH)
42 950 Kč
Stav skladu
Do 7 dnů
Číslo
75082-611


Je to již dvě stě let, kdy se v silně umělecky založené rodině narodil syn Gustav. Že bude i on koketovat s Múzou, bylo tedy jasné od počátku. Nikdo však netušil, jakého věhlasu se jeho šperkařská dílna dočká. Proslulý zlatnický um Gustava Fabergého je hoden vskutku výjimečných poct, jichž se velmi originálně zhostila Česká mincovna. Zlatá uncová mince s nominálem 50 NZD v kvalitě proof je jednou z nich.

Kořeny rodu Fabergé vedou do Francie, kterou však, coby protestanti, opustili jeho potomci po zrušení Ediktu nantského v roce 1685. Tím totiž přišli hugenoti, k nimž se rodina v silně katolické Francii hlásila, o četná práva. Část předků Gustava Fabergého se přesunula do carského Ruska, on sám se narodil roku 1814 v Pärnu v Livonii (současném Estonsku), kam se jeho otec přestěhoval z Německa. Učil se u Ferdinanda Spiegela v Petrohradě a pracoval pro Wilhelma Keibela. Získal mistrovskou kvalifikaci a otevřel si dílnu Fabergé v Petrohradě ve sklepě na ulici Bolšaja Morskaja.

V roce 1842 se oženil s Charlottou Jungstedtovou, dcerou dánského malíře, s níž měl pět dětí. V roce 1860 se společně s nimi odstěhoval na odpočinek do Drážďan a firmu v Rusku nechal v rukou partnera Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten se proslavil zejména velikonočními vejci, která vyráběl převážně na zakázku pro carskou rodinu. Světově proslulá díla zlatnických mistrů vznikla v počtu asi 50 kusů, dochovalo se jich však o něco méně. Jejich precizní zpracování, využité materiály a originální otevírací kompozice s překvapením se staly synonymem opulence a luxusu.

Není tedy divu, že je tento symbol jedním z nosných prvků, který se objevuje na averzu mince z ryzího zlata, jíž Česká mincovna oslavuje odkaz Gustava Fabergého. Jeho návrh připravil Asamat Baltaev na motivy klenotu v podobě vejce. Um tohoto mladého nadějného medailéra je na miniatuře patrný z mistrného a věrného zpracování všech detailů vejce, jímž vzdává hold vyhlášené řemeslné zručnosti tehdejších zlatníků. Portrét britské královny Alžběty II. je doplněn názvem emitenta Niue Island a nominálem 50 NZD.

Reverz nese podobiznu Gustava Fabergého vycházející z malby A. I. Perevyška. Nádherný kousek umělecky zpracovaného zlata v elegantní kožené etuji je limitován 200 kusy. Připomeňte si ve svých sbírkách význačnou klenotnickou osobnost a současně zhodnoťte své peníze rozumně. Ceny drahých kovů nyní k investici do numismatických klenotů přímo vybízejí!

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
75082-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano