Zlatý 40dukát Vratislava I. stand

Cena (včetně DPH)
229 000 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
30352-630


Sběratelsko-investiční zlatá medaile o hmotnosti čtyřicetidukátu (čili 40x 3,49 g), kterou Česká mincovna vyrazila v roce 2008, je věnována blahoslavenému knížeti Vratislavu I.

O životě knížete Vratislava I., který vládl na počátku 10. století, toho mnoho nevíme – snad jen že byl schopným panovníkem, který jako první expandoval za hranice české kotliny, bojoval proti maďarským nájezdníkům, přísahal věrnost římskému císaři a založil baziliku sv. Jiří na Pražském hradě. Zato jeho příbuzenstvo doslova formovalo české dějiny. Vratislavovou matkou byla kněžna Ludmila. První česká žena, jejíž jméno bylo historicky doloženo, přinesla se svým manželem Bořivojem I. do Čech křesťanství a stala se první českou světicí a národní patronkou. Vratislav si za manželku vybral pohanskou Drahomíru, která sice přijala křesťanství, ale láskou k bližním příliš neoplývala. Po Vratislavově smrti nechala zavraždit svou tchyni, aby získala vládu nad zemí i absolutní vliv na výchovu svých synů. Tito synové se jmenovali Václav a Boleslav a jejich legendární bratrovražedný svár, který z jednoho učinil světce a z druhého tvůrce silného českého státu, položil základy české státnosti…

Majestátní čtyřicetidukát je dílem zkušeného medailéra Luboše Charváta. Na averzní straně se nachází Vratislavova busta inspirovaná středověkými vyobrazeními. Kníže drží v rukou miniaturu baziliky sv. Jiří, kterou nechal postavit a kde byl pochován poté, co podlehl zraněním utrženým v bitvě s Maďary. Kompozici averzu uzavírá knížecí koruna. Reverzní strana je věnována pohledu do interiéru svatojiřské baziliky, který je doplněn svatováclavskou orlicí, českým lvem a opisem „R. 920 ZALOŽENA BAZILIKA SV. JIŘÍ“.

Čtyřicetidukát byl vyražen v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů.

Materiál
Zlato
Váha
139,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Číslo
30352-630
Datum emise
leden 2008
Balení
Dřevěná etue mahagonová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano