Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Edvard Beneš proof

Cena (včetně DPH)
6 250 Kč
242 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30897-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Českoslovenští prezidenti

Devět význačných osobností českých dějin a devět nádherných medailí, které tvoří ucelenou sérii Českoslovenští prezidenti, jejíž druhá emise spatřila světlo světa na podzim roku 2014. Po Tomáši Garrigue Masarykovi byl v roce 1935 zvolen druhým prezidentem Československé republiky Edvard Beneš. Právě jemu tedy patří nový dukát z ryzího zlata od České mincovny. Odborným poradcem a tvůrcem historických textů série Českoslovenští prezidenti se stal historik PhDr. Petr Koura, Ph.D. působící na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Návrh jedinečných zlatých dukátů připravil akademický sochař Jiří Dostál, který při své práci mistrně využil svůj výtvarný um. Averz zlatého dukátu Edvard Beneš nese prezidentovu charismatickou podobiznu, jeho jméno, životopisná data a slogan PŘEDSTAVITEL ČESKOSLOVENSKÉHO ODBOJE. Reverzu dominuje střední znak republiky Československé se dvěma štíty. Přední štít, takzvaný srdeční, vyobrazuje dvouocasého lva ve skoku, jenž zastupuje Česko. Zadní štít je tvořen čtyřmi díly reprezentujícími Slovensko, Podkarpatskou Rus, Moravu a Slezsko. Zpod znaku vystupuje soudobá mapa státu. Obvod reverzu je zdoben nápisem PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA a daty ohraničujícími období, kdy Edvard Beneš zastával prezidentský úřad. Všechny detaily obou stran medaile tvoří mimořádně zdařilou kompozici, díky níž není zlatý dukát Edvard Beneš jen dostupnou investicí, ale také skvostným uměleckým dílem!

Edvard Beneš se narodil 28. května 1884 v Kožlanech v rolnické rodině jako desáté dítě. Vystudoval gymnázium v Praze a následně filozofickou fakultu. Později se vzdělával v Dijonu, Londýně a Berlíně, aby roku 1912 v Praze obhájil docenturu. Za 1. světové války se zapojil do protirakouského odboje. Mezi lety 1916-1918 byl tajemníkem Národní rady československé v Paříži, kde se zasloužil o vznik samostatného Československého státu. V letech 1918-1935 zastával funkci ministra zahraničí. Roku 1935 byl zvolen prezidentem. Po Mnichovském diktátu v roce 1938 abdikoval a uchýlil se do emigrace. Tam roku 1940 založil exilovou vládu. V Moskvě uzavřel o tři roky později novou československo-sovětskou smlouvu. V říjnu 1945 je opět prezidentem a to až do roku 1948, kdy podlehl komunistickému nátlaku a jmenoval Gottwaldovu vládu. V květnu 1948 odmítl podepsat novou Ústavu a abdikoval. Zemřel 3. září 1948 v Sezimově Ústí. Pořiďte si stylový box na všech devět blistrů vaší sbírky.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
30897-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna