Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Emil Hácha proof

Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Emil Hácha proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2015
Emisní náklad
500 ks
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Českoslovenští prezidenti

Série Českoslovenští prezidenti se dočkala dalšího vítaného přírůstku. Nejnovější medaile z ryzího zlata je věnována rozporuplné osobnosti národních dějin 20. století – prezidentu Emilu Háchovi. Pro některé představuje zrádce, v očích dalších se jeví jako oběť, jiní v něm spatřují hrdinu. Ať už na třetího československého prezidenta nahlížíte jakkoli, patří neodmyslitelně k české historii a jednoznačně si proto zaslouží vlastní ražbu od České mincovny.

Emil Hácha absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v tomto oboru postupně zastával mnoho význačných funkcí. Po abdikaci tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše roku 1938 dne 30. listopadu pak převzal funkci čelního představitele státu. 14. března 1939 se Hácha účastnil zlomového jednání se špičkami Německé říše v Berlíně a během noci plné brutálního nátlaku a výhružek akceptoval návrh vzniku Protektorátu Čechy a Morava a svěřil tak svou zemi „pod ochranu Říše“. Zklamán přístupem nacistů, kteří nerespektovali dohody, protestoval prezident proti germanizaci. Na podzim roku 1939 odvážně odmítl slib věrnosti Adolfu Hitlerovi a říšskému protektorovi Konstantinu von Neurathovi. Požadoval také propuštění zadržených českých vlastenců včetně vysokoškolských studentů.
 

Příchod Reinharda Heydricha do Prahy znamenal pro vládu velký tlak ze strany nacistů, atentát na zastupujícího říšského protektora v červnu roku 1942 se pak stal Háchovi osudným. Psychicky i fyzicky neustál situaci svou ani českého národa. Byl pak již pouhou loutkou využitou nacisty k propagaci „protektorátního vlastenectví v rámci Německé říše“. Hácha pozbyl důvěry nejen domácího odboje a exilové vlády, ale postupně také okupantů. 13. května 1945 byl prezident Hácha v těžkém zdravotním stavu zatčen, měsíc nato umírá ve vězeňské nemocnici.

Mistrovský medailérský počin akademického sochaře Jiřího Dostála představuje neradostné osudy československého politika prostřednictvím zlatého dukátu v mimořádné kvalitě proof. Ten je již třetím klenotem série Českoslovenští prezidenti. Jeho averz zdobí exkluzivní plastické ztvárnění prezidenta spolu s nápisy EMIL HÁCHA, 1872 1945, OBDOBÍ POMNICHOVSKÉ NESVOBODY. Reverz předkládá vkusnou koláž tvořenou státními znaky a reliéfním znázorněním předválečného a válečného územního rozdělení naší země. Texty uvádí obě Háchovy nejvyšší funkce a data, kdy se ujal úřadu. Zlatý dukát Emil Hácha je nádhernou příležitostí nejen pro sběratele umělecky zpracovaných kovů, ale také pro znalce a obdivovatele národních dějin. Emise je doplněná originálním balením plným historických souvislostí a je limitována pouhými 500 kusy, neváhejte tedy s nákupem! Kompletní sbírku můžete uložit do stylového boxu od České mincovny.
 

Specifikace

Číslo
31025-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...