Žijeme sportem
ZOH Korea, hokejové legendy Nagano 1998
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Dárky k narození dítěte
  4. Zlatý dukát k narození dítěte 2017 proof
Zpět

Zlatý dukát k narození dítěte 2017 proof

Cena (včetně DPH)
6 250 Kč
247 €
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
31121-611

Získáte 250 ibodů

Oslavy příchodu nového života na svět se pojí s celou řadou rituálů. Jeden takový obyčej má kořeny v daleké minulosti a spočívá v obdarování miminka penízkem z drahého kovu. Každý, kdo ctí staré české tradice, by neměl přehlédnout zlatý dukát České mincovny pro dítě narozené v roce 2017.

Zvyk obdarovat novorozené miminko cenností z drahého kovu se v českých zemích objevil nejprve u šlechty, konkrétně u rodu Rožmberků v časech renesance. Ti svým potomkům dávali do kolébky ozdobné zlaté knoflíky, které postupně nahradily zlaté mince. Ze zvyku se zanedlouho stala móda, která se šířila mezi všemi vrstvami obyvatelstva. Peníz, obvykle zlatý dukát, věnovaný zpravidla kmotrem či kmotrou měl zajistit, aby miminko v budoucnu netrpělo nouzí. Tuto pozornost, která se stala první investicí do života novorozeněte a zároveň talismanem pro štěstí, pak rodiče opatrovali až do jeho dospělosti. Po vzniku samostatného Československa připadla úloha dárku pro miminko svatováclavským dukátům a po roce 1993 na tuto krásnou historickou tradici navázala Česká mincovna.

Při práci na výtvarné podobě novodobého dukátu vyšla nadaná medailérka Lenka Nebeská, DiS., z pověsti, která praví, že novorozené děti nosí svým rodičům čáp. Averzní strana dukátu je věnována miminku zavinutému do šátku obklopeného ptačími pery a nápisem DUKÁT K NAROZENÍ DÍTĚTE 2017. Reverzní strana pak patří čápovi s uzlíčkem v zobáku.

Každý zlatý dukát je uložen zlaté papírové krabičky.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
31121-611
Datum emise
prosinec 2016
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna