Narození dítěte 2017

Zlatý dukát Památky Brna - Petrov proof

Cena (včetně DPH) 6 250 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 30946-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 250

Existuje velmi mnoho velkolepých staveb, které si zasluhují naši pozornost. V podstatě každé místo má svou jedinečnou historii a reflektuje nespočet lidských osudů. Česká mincovna svými emisemi vzdává již po léta hold uměleckým počinům, hrdinským skutkům i prostým životům spjatým s význačnými památkami a událostmi naší země. Letos se svých zasloužených poct dočkaly také památky Brna. Stejnojmenná mimořádná minisérie obsahuje emise dvou stavitelských skvostů – hradu Špilberku a vrchu Petrova.

Pokud někdo dokáže vtisknout medaili nejen obraz stavby, ale také jejího ducha, pak je to jednoznačně skvělý český medailér Mgr. A. Jan Hásek. Věrné zpodobnění Petrova s dominující katedrálou sv. Petra a Pavla na averzu medaile z ryzího zlata je jeho další silnou uměleckou výpovědí. Reverz je pak mistrně zpracovanou přehlídkou nejvýznamnějších architektonických památek města Brna.

Petrov je název kamenného ostrohu v samém centru Brna. Stával zde patrně brněnský hrad zmíněný v Kosmově kronice a také románský kostelík. Nejznámější stavbou, která se v různých obměnách dochovala dodnes, je katedrála sv. Petra a Pavla. Původní kostel byl vybudován právě při knížecím hradě na Petrově v 11. století, nejprve jako románská bazilika. Ve 14. století byla jeho podoba změněna na gotickou, v polovině 18. století pak na barokní. Kostelem katedrálním se stal v roce 1777, kdy bylo zřízeno brněnské biskupství.

Počátek 20. století přinesl přestavbu katedrály v novogotickém stylu. Interiér je velmi bohatý a zdobí jej zejména plastiky Ondřeje Schweigla. Presbyterium katedrály je zdobeno sedmi velkými vitrážovými okny zobrazujícími cyklus ze života sv. Petra a Pavla. Pod katedrálou se nachází největší z dochovaných fragmentů původního městského opevnění. Kromě barokně upravených interiérů lze navštívit románskou kryptu, klenotnici a věže s dechberoucí vyhlídkou. Katedrálu na Petrově obklopují barokní domy, které slouží potřebám biskupství.

Zlatý dukát Památky Brna – Petrov zaslouženě patří na výjimečné místo každé sbírky. Nepředurčuje jej k tomu jenom jeho vysoká umělecká hodnota, ale také obrovský historický význam, jenž dukát v odlesku ryzího zlata hrdě nese. Každá z limitované edice 1000 kusů medailí je opatřena speciální koženou etují v novém designu. Za zmínku stojí také to, že aktuální velmi nízké ceny drahých kovů lákají k výhodnému nákupu – dukát nejen zkultivuje vaši sbírku, ale zároveň přidá i promyšlený investiční rozměr.

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu: Mgr. A. Jan Hásek
Číslo: 30946-611
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Květen 2014
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč