Motocykl JAWA 250 v živých barvách

15. 6. 2022

Pětiletý cyklus mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč připomíná slavné dopravní prostředky a zároveň je přehlídkou neobvyklých technologií. Zatímco první minci s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros ozvláštnil ražený hologram, druhou minci, která je věnována motocyklu JAWA 250, zdobí živé barvy.

Barvy na mincích dnes v numismatickém světě nejsou ničím výjimečným. Najdete je i na mincích České mincovny z oblíbených cyklů Ohrožená příroda, Sluneční soustava nebo Psí plemena. Jenže v případě mince s legendárním československým motocyklem barevné plochy nevznikly s pomocí obvyklého tamponového tisku – namísto toho se při výrobě uplatnily dvousložkové syntetické smalty.

Autorkou předlohy pamětní mince se stala Petra Brodská, DiS. Odbornou komisi České národní banky, která minci vydala, oslovila dokonalým ztvárněním motocyklu. Zatímco averzní strana předkládá vyobrazení „Kývačky“ zboku a shora, na reverzní straně najdete tříčtvrteční pohled doplněný technickými schématy. V normálním případě jsou jednotlivé prvky reliéfu mince konvexní – čili vypouklé. V tomto případě ale medailérka musela vybrané části reverzu zpracovat konkávně. Tak vznikly „misky“ se zdrsněnou plochou, které pak mohly být vyplněny tekutým smaltem.

Ruční smaltování 30.000 kusů mincí zabralo 4.500 hodin práce ve dvou směnách. Provádělo se na šesti pracovištích vybavených přesnými dávkovači smaltu a vyhřívanými pracovními deskami, které udržovaly podmínky vhodné pro aplikaci. Práce vyžadovala mimořádnou zručnost a pečlivost – kompletní dvoubarevná aplikace na jedné minci totiž obsahuje pouhých pět setin gramu smaltu, přičemž na nejmenší smaltovanou plochu v podobě rukojeti řídítek připadla stěží představitelná jedna tisícina gramu.

Další speciální technologie, které ozdobí mince s motivy osobního automobilu Tatra 603, tramvaje ČKD Tatra T3 a cvičného letounu Aero L-39 Albatros si schováváme jako překvapení…

Česká mincovna
Loading...