Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zveme vás na výpravu po stopách českého mincovnictví

Rok 2019 můžeme bez nadsázky nazvat rokem měny. Československá republika vznikla 28. října 1918, ale na svou vlastní měnu si musela počkat – zákonem z 10. dubna 1919 jí byla prohlášena koruna československá. Od té doby uplynulo celých 100 let a život bez koruny si neumíme představit. Její podobu pomáhá již více než čtvrt století formovat Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Jak se vyrábějí české mince? Dají se padělat? Proč je Česká mincovna právě v Jablonci? Kdo je otcem naší měny? Co jste si za jednu korunu mohli koupit za tatíčka Masaryka a co si za ni pořídíte dnes? Čím platili naši předkové před tisíci lety? A čím budou jednou platit naše děti? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na výstavě s názvem
„Po stopách českého mincovnictví“.Výstava České mincovny, kterou hostí zámek Brandýs nad Labem, je rozdělena do tří tematických celků. První představuje výrobní proces, který začíná kresbou, pokračuje řadou specializovaných řemesel a končí mincí vyraženou z ryzího zlata.

Druhá část expozice je věnována české koruně a nabízí mimo jiné archivní výtvarné návrhy, které ukazují, jak také mohly vypadat mince, které nám dnes cinkají v peněženkách.

S třetí částí výstavy se vypravíte do vzdálenější minulosti – dozvíte se, jak se měnila podoba českého oběživa v uplynulém století i celém tisíciletí. Zároveň se podíváte do možné budoucnosti. Součástí výstavy jsou totiž hypotetické české euromince a eurobankovky, které vznikly se svolením Evropské unie.

Dále na vás čeká řada perliček, které za normálních okolností zůstávají očím veřejnosti skryty. Například uvidíte, jak se moderním penězokazcům daří padělat české mince.

Výstava je pro vás připravena v Rudolfinské chodbě zámku Brandýs nad Labem od 6. dubna 2019 – každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00.

Jste srdečně zváni!