Geniální vynálezce Tesla opět na minci, tentokrát bezdrátově

16.05.2023

Česká mincovna v rámci oslav 30 let od svého vzniku vydává třetí minci s fyzikem a vynálezcem Nikolou Teslou. Po první, zobrazující spor s Edisonem, a druhé s motivem elektrických výbojů je na minci tentokrát vyobrazeno téma bezdrátové komunikace. I předposlední mince ze čtyřdílné série s vyobrazením srbského génia je vyražená v jedné troyské unci stříbra.

„Teslovy vynálezy znamenaly pro celé lidstvo obrovský skok kupředu, a proto jsme se v České mincovně rozhodli vyjít investorům a sběratelům vstříc – nepřipomínáme fyzika jen jednou mincí, ale ukazujeme jeho geniální vynálezy ve čtyřdílné sérii. Ta má také vyšší sběratelský potenciál. U podobných sérií jsme v minulém období zaznamenali až dvacetiprocentní meziroční nárůst zájmu, a to i z důvodu ochrany investovaných peněz před inflací,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Bezdrátový přenos energie byl dalším krokem v Teslově elektrické revoluci. Geniální srbský fyzik dokázal, že energii jde vyrobit a přenášet bezdrátově, a to na velké vzdálenosti. Svět bohužel nebyl na Teslův vynález připraven – takto dostupná elektřina byla v rozporu s plány jeho podporovatelů. Bankéř J. P. Morgan tušil, že Tesla chce bezdrátově přenášenou energii poskytnout všem zdarma, a tak ho v nákladné realizaci nepodpořil. Tesla se tedy soustředil na bezdrátový přenos informací a o několik let dříve než Ital Guglielmo Marconi svůj vynález patentoval. Marconi ale na přenosu signálu na vzdálenost několika kilometrů pomocí rádiových vln zbohatl a získal za něj i Nobelovu cenu. Tesla se s ním po léta soudil a spravedlnosti bylo učiněno zadost až půl roku po jeho smrti, kdy americký nejvyšší soud prohlásil Marconiho patenty za neplatné a přiřkl autorství rádia Nikolovi Teslovi.

Geniálnímu fyzikovi a vynálezci N. Teslovi, který studoval na Karlově univerzitě v Praze, bude v rámci této série věnována ještě jedna, také stříbrná mince v kvalitě proof. Byl to právě on, který umožnil zkrotit přírodní živel, vodu. „Závěrečná mince v Teslově čtyřlístku bude už před prázdninami připomínat zkrocení Niagarských vodopádů,“ přibližuje tisková mluvčí Lenka Klimentová.

Ve „válce proudů“, která měla rozhodnout, čím bude poháněn svět, šlo o vědecké ideály, budoucnost lidstva i spoustu peněz. Thomas Edison, který propagoval stejnosměrný proud, i Nikola Tesla, který přišel s proudem střídavým, potřebovali pro své technologie získat politiky a širokou veřejnost. Příležitost zazářit, a to doslova, jim dala světová výstava v Chicagu. Akce konaná u příležitosti 400. výročí objevení Ameriky měla být přehlídkou americké výjimečnosti, a pořadatelé proto vypsali výběrové řízení na dodání velkolepého veřejného osvětlení. Jako efektivnější a levnější se nakonec ukázaly Teslovy technologie, které Chicagu nabídl průmyslník George Westinghouse. Město osvětlily desítky tisíc žárovek a miliony návštěvníků oněměly úžasem. Díky Teslovi mohli lidé pozorovat například první noční fotbalové utkání v dějinách.

„Sbírku čtyř mincí si můžete uložit do této plechové sběratelské etue. Víčko zdobí portrét Nikoly Tesly, ze kterého srší elektrické výboje symbolizující geniální myšlenky. Nedílnou součástí krabičky je příloha s dobovými fotografiemi z alba Nikoly Tesly,“ doplnila Klimentová.

Info box

Autor mince, je mladý ale velmi nadaný medailér Asamat Baltaev, jenž má za sebou i přes svůj věk již řadu prestižních realizací a úspěšně konkuruje i mnohem zkušenějším kolegům. Do České republiky se vydal studovat na popud svého otce, který pracoval v Rusku jako rytec. Dnes dvaatřicetiletý rodák z Čuvašské republiky v patnácti letech nastoupil na obor rytectví na SUPŠ a VOŠ v Turnově, po maturitě pokračoval na Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou v oboru medailérství. Už jako student se zúčastňoval se soutěží. Jeho klauzurní práci s motivem hradu Rabí si vybrala Česká mincovna v roce 2012 k realizaci. Hned po absolvování školy vyhrál soutěž České národní banky na zlatu pamětní minci z cyklu Mosty, tedy konkrétně železobetonový most v Karviné-Darkově. O čtyři roky později připsal další úspěch, tentokrát na zlatou pamětní minci z cyklu Hrady. Je autorem designu také investičních mincí Český lev, které Česká mincovna již od roku 2017 razí.

Česká mincovna
Loading...