Slovak coin 2 eur 1st mine water steam pump - 300.annyversary stand

Slovak coin 2 eur 1st mine water steam pump - 300.annyversary stand

Stock state
In stock
Mintage
1000000 pcs
Price
99 CZK
including VAT

The product can also be purchased directly in the stores of the Czech Mint

A discount voucher cannot be applied to the product.

Product description

V roce 2022 uplynulo 300 let od chvíle, kdy byl na Slovensku sestrojen revoluční parní stroj na odčerpávání důlní vody. Toto výročí připomíná slovenská pamětní mince vyražená v kvalitě standard.

Starobylé královské hornické město Nová Baňa vyrostlo nad zlatonosnými žilami středního Slovenska. Největšího rozmachu dosáhlo ve 14. století, ale po krátké epizodě rozkvětu následovala epocha tragédií. Nová Baňa byla zasažena vnitřními uherskými nepokoji, morovou epidemií i válkou s Turky, kteří ji roku 1664 zničili. Strasti se nevyhnuly ani místním horníkům, jejichž práci po staletí narušovala spodní voda, která zaplavovala štoly. Tento problém se havíři rozhodli vyřešit vynalézavě – s použitím moderní technologie. Zařízení na odčerpávání důlní vody, které roku 1722 sestrojil anglický inženýr Isaac Potter, se stalo prvním parním strojem svého druhu v kontinentální Evropě. Za čtyřiadvacet hodin dokázalo odčerpat přes dva miliony litrů vody, ale ani to bohužel nestačilo a v roce 1729 byl stroj rozebrán z důvodu vysokých provozních nákladů i značné poruchovosti…

Averzní straně mince, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, vévodí vyobrazení novobanského parního stroje doplněné podpisem Isaaca Pottera. Kompozici dotvářejí ještě výroční letopočty 1722–2022 a nápis SLOVENSKO. Reverzní strana pak předkládá všechny náležitosti platné mince s nominální hodnotou 2 €.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifications

Code
85083-810
Author of the obverse
Branislav Ronai
Author of the reverse
Branislav Ronai
Numbered issue
No
Certificate
No
Material
copper
Fineness
750 / 1000
Weight
8.5 g
Diameter
25,75 mm
Czech Mint
Loading...