Slov. minca 2 EUR 1. parný stroj na odčerpanie vôd z baní - 300.výročie stand

Slov. minca 2 EUR 1. parný stroj na odčerpanie vôd z baní - 300.výročie stand

Stav skladu
Skladom
Emisný náklad
1000000 ks
Cena
99 Kč
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roce 2022 uplynulo 300 let od chvíle, kdy byl na Slovensku sestrojen revoluční parní stroj na odčerpávání důlní vody. Toto výročí připomíná slovenská pamětní mince vyražená v kvalitě standard.

Starobylé královské hornické město Nová Baňa vyrostlo nad zlatonosnými žilami středního Slovenska. Největšího rozmachu dosáhlo ve 14. století, ale po krátké epizodě rozkvětu následovala epocha tragédií. Nová Baňa byla zasažena vnitřními uherskými nepokoji, morovou epidemií i válkou s Turky, kteří ji roku 1664 zničili. Strasti se nevyhnuly ani místním horníkům, jejichž práci po staletí narušovala spodní voda, která zaplavovala štoly. Tento problém se havíři rozhodli vyřešit vynalézavě – s použitím moderní technologie. Zařízení na odčerpávání důlní vody, které roku 1722 sestrojil anglický inženýr Isaac Potter, se stalo prvním parním strojem svého druhu v kontinentální Evropě. Za čtyřiadvacet hodin dokázalo odčerpat přes dva miliony litrů vody, ale ani to bohužel nestačilo a v roce 1729 byl stroj rozebrán z důvodu vysokých provozních nákladů i značné poruchovosti…

Averzní straně mince, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, vévodí vyobrazení novobanského parního stroje doplněné podpisem Isaaca Pottera. Kompozici dotvářejí ještě výroční letopočty 1722–2022 a nápis SLOVENSKO. Reverzní strana pak předkládá všechny náležitosti platné mince s nominální hodnotou 2 €.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
85083-810
Autor averzu
Branislav Ronai
Autor reverzu
Branislav Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
meď
Rýdzosť
750 / 1000
Hmotnosť
8,5 g
Priemer
25,75 mm
Česká mincovna
Loading...