Slovenský zlatý dukát k narodeniu dieťaťa 2020 proof

Slovenský zlatý dukát k narodeniu dieťaťa 2020 proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2020
Cena
8 690 Kč
vrátane DPH

Popis

Novorozené miminko je vždy středem pozornosti a jeho blízcí se předhánějí v tom, kdo se blýskne lepším dárkem. Pro každého, kdo hledá originální, a přece tradiční pozornost, připravila Česká mincovna zlatý dukát k narození dítěte.

Peníz pro štěstí
věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Ti minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Vzácná pozornost měla zajistit, aby děťátko v životě netrpělo nouzí, a stala se první investicí do jeho budoucnosti. Rodiče novorozeněte ji pak pro něj opatrovali až do dospělosti…

Autorkou výtvarného námětu zlatého dukátu je nadaná medailérka Lenka Nebeská, DiS. Na averzní stranu umístila spící miminko, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápis DUKÁT K NARODENIU DIEŤAŤA. Reverzní strana pak patří tradiční dětské hračce – houpacímu koníkovi.

Dukát je zabalen do dárkové krabičky spolu s certifikátem pravosti.

Špecifikácia

Číslo
31680-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Zlaté papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...