Chcete poděkovat za nezištnou pomoc? Věnujte medaili.

7. 5. 2020

Kdekoliv je ve světě konflikt, kdekoliv je ve světě katastrofa, kdekoliv je ve světě pandemie, je symbolem naděje červený kříž. 8. května, tedy zítra, je Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Při této příležitosti se Český červený kříž a Česká mincovna rozhodly představit společný projekt.

Ušil pro vás někdo roušky? Nosil vám léky a nákup? Jezdil po městě s dezinfekcí? Chcete poděkovat za osobní nasazení v době nouzového stavu? Předat mu dárek trvalé hodnoty s věnováním, které mu bude navždy připomínat složitou dobu, kdy stál v první linii?

„Epidemie a pandemie zasáhly do lidské historie již nesčíslněkrát. Pokaždé se ale zvedla vlna mezilidské solidarity a do první linie šli nejen lékaři, sestry, ošetřovatelky, ale také stovky dobrovolníků,“ říká prezident českého červeného kříže Marek Jukl. „Jsem rád, že je tak tomu i dnes, kdy celý svět čelí novému koronaviru, a velmi mne těší, že poděkovat mu přichází i Česká mincovna,“ dodává.  

Zdá se, že první vlna pandemie je v České republice na ústupu. Statistická čísla jsou den ode dne příznivější. Lidé z mincovny chtějí spolu se členy Červeného kříže poděkovat všem, kdo v boji s neviditelným, ale nebezpečným nepřítelem, přiložili ruku k dílu. Ať jimi byli ošetřovatelé u lůžek nejvíce nemocných, ať jimi byli dobrovolníci, které koordinovaly krizové štáby jednotlivých krajů a Oblastní spolky ČČK, ať jimi byly unavené švadleny, které do úmoru šily roušky pro ostatní. Tisíce lidí pomáhaly a stále pomáhají, pečují o osamocené, o seniory, které nouzový stav uvěznil doma, nakupují, vyzvedávají léky, rozvážejí roušky a dezinfekci či si jako školení dobrovolníci s člověkem zcela odříznutým od společenského dění povídají prostřednictvím zřízených telefonních linek.

„Těm všem chceme velmi poděkovat. Je nám ctí být partnery projektu Českého červeného kříže, který hraje ve  společnosti nezastupitelnou roli nejen u nás, ale prostřednictvím mezinárodních organizací Červený kříž a Červený půlměsíc také ve světě. Dovolím si představit medaili s příznačným názvem „Děkujeme“, odtajnila výjimečnou emisi České mincovny tisková mluvčí Lenka Klimentová.

Medaile s portrétem Florence Nightingalové, patronky ošetřovatelek, na reversu a slovy díků v několika světových jazycích na aversu je z dílny výtvarníka Martina Daška. Česká mincovna ji razí v mosazi, ve stříbře a ve zlatě. Poděkujete tak hned dvakrát, obdarovanému a Červenému kříži. Výtěžek z prodeje těchto medailí získá Český červený kříž na konkrétní vybavení.

ČČK provozuje více než 20 sociálních a zdravotnických zařízení – jedná se o Dětskou odbornou léčebnu Ch. G. Masarykové, zařízení pro seniory a další sociální zařízení. „Z výtěžku bychom rádi pořídili například sdružený diagnostický a vyhodnocující přístroj pro diagnostiku a řešení obezit a poruch metabolismu, spirometr, ultrazvukové inhalátory, používané prakticky nepřetržitě jako základní součást léčby dýchacích cest, ale také třeba průmyslovou pračku pro praní ústavního prádla,“ doplnil Marek Jukl.

„Medaile razíme v neomezeném emisním nákladu. Poděkovat tak můžete nejen za osobní přístup a nasazení v době pandemie, ale za jakýkoliv čin, když chcete věnovat obdarovanému památku trvalé hodnoty,“ dodala Klimentová.

V těchto dnech Česká mincovna připravuje výrobu razidel a grafické návrhy blistrů, ve kterých budou medaile uloženy. „Můžete tak vepsat i osobní věnování konkrétní osobě,“ upozornila Klimentová s tím, že mosazná a stříbrná medaile má průměr 37 milimetrů. Hmotnost stříbrné medaile je 1 troyská unce (31,1 gramu). Medaili v ryzím zlatě razí Česká mincovna o velikosti dukátu s průměrem 20 milimetrů a váhou 3,49 gramu.  

„Chceme společně také zaznamenat ty nejsilnější příběhy. Během léta zveřejníme nominační formulář na našich i partnerových stránkách. Lidé budou moci sami navrhnout někoho na vyznamenání medailí Děkujeme. Pracovní skupina složená ze zástupců ČČK a ČM následně vybere sto lidí, kterým na slavnostním večeru společně předáme mosaznou medaili, dvaceti lidem stříbrnou medaili a deseti lidem zlatý dukát Děkujeme,“ popsal obchodní ředitel Aleš Brix s tím, že tato část projektu je v tomto momentě již ve fázi příprav.  

Aleš Brix upozornil, že další finanční příspěvek České mincovny pro ČČK půjde jako alikvotní část zisku z prodeje Sady oběžných mincí 2020 – Olympijské hry v Tokiu a Mistrovství Evropy ve fotbale: „Na toto téma nyní jednáme s Českou národní bankou.“

Můžete také sami navrhnout někoho na vyznamenání medailí Děkujeme. Návrhy vyhodnotí skupina zástupců ČČK a ČM a vybere 100 lidí, kterým na slavnostním večeru společně ČČK s Českou mincovnou předá mosaznou medaili, 20 lidem stříbrnou medaili a 10 lidem zlatý dukát Děkujeme.

Formulář návrhu:
ke stažení zde. Uzávěrka: 27.07.2020

 

 

Florence Nightingale  12.5.1820 - 13. 8.1910 - zakladatelka a patronka ošetřovatelství

Světová zdravotnická organizace při příležitosti 200. výročí od jejího narození vyhlásila rok 2020 rokem všech sester. 12. května je oficiálně veden jako Mezinárodní den sester.

Florence se stala příkladem nejen pro Anglii, ale i pro celý svět. Sám Jean Henri Dunant, zakladatel Červeného kříže roku 1864, potvrdil, že největší inspirací pro něj byla právě Florence. „Sice jsem zakladatelem Červeného kříže a tvůrcem Ženevské konvence, ale o úctu, která se mi dostala, se dělím s jednou anglickou dámou. To, co mě přimělo jet během války do Itálie a bitevní pole u Solferina a pomáhat, byl ten velký vzor, který nám Florence na Krymu dala.“

Mezinárodní ČK uděluje její medaili zdravotníkům v mimořádných a válečných dobách.

Česká mincovna
Loading...