Korunu Himálaje Radek Jaroš zdolal, teď má i svou pamětní medaili

1. 10. 2015

Profesionální horolezec, fotograf a držitel tzv. Koruny Himálaje, Radek Jaroš, se dnes v České mincovně v Jablonci nad Nisou postavil další životní výzvě. První Čech a patnáctý člověk světa, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů planety bez pomoci výškových nosičů a bez použití kyslíkového přístroje, dnes vlastnoručně vyrazil zlatou medaili se svým portrétem s pořadovým číslem „1“. Fanoušci budou moci ode dneška tyto medaile zakoupit u Mincovny v provedení z ryzího zlata či stříbra.

Radek Jaroš své himálajské dobrodružství zahájil v roce 1994 prvním pokusem o zdolání Mt. Everestu. Nejvyšší horu světa dobyl sice až napodruhé o čtyři roky později, nejvyšší pohoří mu ale zůstalo hluboko pod kůží. I přes těžké omrzliny, které v roce 2012 utrpěl na expedici Annapurna a v důsledku kterých mu bylo během sedmi operací amputováno jedenáct článků prstů na obou nohách, seriál vysokohorských expedic zakončil v červenci roku 2014. Tehdy dosáhl vrcholu K2, čímž se stal jako patnáctý člověk světa držitelem tzv. Koruny Himálaje. Jako další výzvu si Jaroš stanovil zdolání Koruny světa – v nejbližších letech plánuje stanout na nejvyšších horách všech sedmi kontinentů. „K tomu mu chceme jako Česká mincovna pomoci. Prostřednictvím koupě této medaile pomohou koruny od zákazníků České mincovny dobýt Korunu světa,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Zbrusu nová pamětní medaile pochází z ateliéru Vojtěcha Dostála, pedagoga jablonecké Vyšší odborné školy, kde studují mladí medailéři. Dostálova portrétní tvorba je, stejně jako tvorba jeho otce, známého jabloneckého sochaře, špičkou v oboru. O tom svědčí mnohé vítězné realizace pro Českou národní banku. „Trvalo nám docela dlouho, než jsme dospěli k finální podobě medaile. Radek byl náročný, což plně chápu. Kdyby takový v životě nebyl, asi by nedokázal zdolat všech čtrnáct osmitisícovek,“ uvedl Dostál. Na lícní straně medaile vyobrazil Jarošův portrét, na rubové straně pak momentku z poslední hory, která zbývala k zisku Koruny Himálaje, legendární „Ká Dvojky“. Na ní nemohl chybět oblíbený cepín nebo batoh, který s Jarošem dobyl šest osmitisícovek. „Při práci jsem měl občas pocit, jako když šplhám bez kyslíku na osmitisícovku. Radkovy rysy se ale modelovaly skvěle, jeho tvář mi připomněla padající laviny,“ uzavřel Dostál.

Radek Jaroš na obligátní otázku, co ho motivuje ke zdolávání velehor, odpovídá stručně. „Protože mě to baví. O tom, že se pokusím o Korunu Himálaje, jsem se rozhodl po šesté osmitisícovce. Poslední Ká dvojku jsem si dal vlastně k padesátinám. Teď jsem si dal i vlastní platidlo – minci. I když se tomu vlastně říká medaile,“ uvedl Jaroš.

Celkem bude vyraženo 550 stříbrných a 300 zlatých pamětních medailí, prvních 50 stříbrných a 14 zlatých číslovaných medailí vyjde jako luxusní sběratelská edice spolu s knížkou Radka Jaroše – K2, poslední klenot mé Koruny Himaláje. Z tří set zlatek bude číslována pouhá stovka. Stříbrné desetigramové medaile zakoupí zájemci za 790 Kč, zlaté čtvrtuncové za 12 950 Kč, varianta s knihou bude ve stříbře k mání za 2 450 Kč, ve zlatě pak za 14 950 Kč.

Slavný horolezec pokřtí svoji novou knihu a medaili v pátek 2. 10. v pražské prodejně České mincovny a pak se přesune na Luční boudu v Krkonoších. V sobotu tam pro veřejnost pořádá od 16:00 promítání svého nového filmu Cesta vzhůru a od 20:00 přednášku „Moje cesta za Korunou Himálaje“. Film Cesta vzhůru i zbrusu nové pamětní medaile budou moci zhlédnout také jablonečtí příznivci Radka Jaroše, a to ve čtvrtek 1. 10. od 20:00 v Kině Radnice. 

Česká mincovna
Loading...