Medaili tentokrát dominuje havířovská Radost
Patriot z nejmladšího města České republiky - Havířova emituje v pořadí čtvrtý motiv z chráněného památkového území. Letošním tématem v cyklu „Havířské a havířovské motivy“ je SORELA a zachycuje Kulturní dům Radost.
„Pro naši novou medaili zachycující architektonický styl SORELA jsme si vybrali na averzní stranu památkově chráněný havířovský Kulturní dům Radost, dříve Kino Radost,“ popsal přední havířovský numizmatik Petr Maďa, provozovatel prodejny a webu „Zlato bez DPH“. Dodal, že v Evropě se vyskytovaly obdobné směry jako tradicionalizmus nebo poválečná moderna.
Antická pravidla kompozice, prostor, symetrie, pravidelnost, dvory, sochařská výzdoba, římsy, plastiky, sgrafita, mnohdy s budovatelskými motivy. Za to vše vděčíme rychlému rozvoji těžkého a hornického průmyslu požadujícího nové zástavby pro potřeby bydlení a odpočinku. Dle tehdy platného zákona, musel každý projekt ve svém rozpočtu vyčlenit až 4 % z hodnoty stavby na pořízení umělecké výzdoby interiéru a exteriéru. Toto „čtyřprocentní umění“ dávalo dostatek práce jak preferovaným umělcům, tak těm, kteří nemohli tehdy oficiálně tvořit a vystavovat.
Dnes již existují skupiny nadšenců, které tato díla identifikují a katalogizují. „Pro zajímavost dodávám, že právě v této budově byla předaná zakládací listina našeho města a jeho insignie,“ poznamenal Petr Maďa. Havířov vznikl v době poválečného budovatelského nadšení neuvěřitelným tempem. „Monumentální architektura socialistického realismu 1. poloviny 50. let 20. století s prvky inspirovanými českou novorenesancí a lidovým uměním, postavená Václavem Drozdou a Otakarem Jaklovcem, součást urbanistického a architektonického řešení města,“ uvádí k objektu Národní památkový ústav.
Lákadlo pro havířovské rodáky a sběratele
Všechny pamětní medaile pod názvem „Havířské a havířovské motivy“ jsou neprodejný a nevšední bonus určený zákazníkům havířovské numismatické prodejny. „Jako první jsme uvedli sv. Barborou, patronkou horníků, další byla figurální kašna „Chlapec s rybou“ následovaná oslavou léta „Havířov v květech“. Ražbu v kvalitě proof zajištuje již tradičně Česká mincovna,“ dodal Maďa. V příštím roce, po letošní medaili „SORELA“, pětiletku ukončí malíř Vilém Wünsche, pamětní medaili k 120. letům od jeho narození.
„Prvních pěti emisí pro Havířov se ujal velmi nadaný medailér Asamat Baltaev, který je zárukou mimořádného uměleckého přínosu. Medaile z cyklu „Havířské a havířovské motivy“ nejsou volně prodejné a slouží výhradně k propagaci prodejny. Jsou k dispozici vždy ke konci roku,“ doplnila za Českou mincovnu Lenka Klimentová s tím, že stříbrnou variantu v kvalitě proof razí v ryzosti 999 stříbra o váze 13 gramů v limitovaném počtu pouhých 100 kusů.
Emisní náklad striktně Petr Maďa limituje a u postříbřené varianty jej každoročně aktualizuje, aby se dostalo na každého smluvního zákazníka. V České mincovně, která sídlí v severočeském Jablonci nad Nisou a je výhradním dodavatelem všech mincí pro potřeby České republiky, vznikne také 200 kusů postříbřených pamětních medailí ve špičkové kvalitě.
Jádro Havířova bylo postaveno v 50. letech minulého století. Území zahrnuje soubor obytných budov ohraničený na jedné straně lesoparkem Stromovka, na straně druhé vede až po meandry Lučiny. Na severozápadním konci je do chráněného území zahrnut zámek a kostel sv. Anny, na jihovýchodním konci památková zóna končí kinem Centrum. Architekti projektující v 50. letech byty na rychle se rozvíjejícím Ostravsku nechtěli stavět nové domy v „buržoazním“ předválečném stylu, a proto se obrátili pro inspiraci do české renesance, o čemž vypovídají četné římsy, štíty, čučky a sgrafita, jimiž jsou domy vyzdobeny. Oblast Sorely byla v r. 1992 vyhlášena chráněnou památkovou zónou.
Samotný pojem Sorela pak vznikl sloučením počátečních slabik slov "Socialistický Realizmus" a příjmení prominentního propagátora tohoto stavebního směru pro nového člověka - architekta Zdeňka Lakomého.