Pocta bezejmenným hrdinům. Letos dostalo medaili Děkujeme sto třicet lidí.
Český červený kříž (ČČK) ocenil medailemi Děkujeme za jejich pomoc při epidemii covidu-19 na jaře letošního roku. Vyznamenané vybrali zástupci ČČK a České mincovny, a.s., z návrhů, které jim zasílala veřejnost od května do července. „Devět lidí získalo zlatou medaili, 21 obdrželo stříbrnou a zbytek mosaznou,“ řekl prezident ČČK Marek Jukl. Ocenění převzali v neděli 13. září při plavbě na parníku po Vltavě v centru Prahy.
„Je nám nesmírnou ctí být partnerem červenému kříži nejen při tomto projektu. Práce dobrovolníků je stále nedoceněná a rádi bychom založili tradici každoročního děkování těm, kteří pomáhají ostatním, aniž by přemýšleli o své odměně. Ať jde o dárce krve, pečovatele o potřebné a přestárlé či dobrovolníky v radách červeného kříže s další úžasné lidi se srdcem na dlani,” okomentovala celý projekt Florence mluvčí České mincovny, a.s., Lenka Klimentová.
Mezi devítkou vyznamenaných se zlatou medailí je například zdravotní sestra Tereza Bártová, která na jaře vypomáhala u pacientů s covidem-19 ve stanovém městečku v Praze Troji pro lidi bez domova, nebo vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů. Za vedení společného postupu krajů proti šíření nákazy si cenu odnesl místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek a za šití a distribuci roušek pro Plzeňsko, ale i Německo, Itálii či Afriku dobrovolnice na rodičovské dovolené Lenka Melicharová.
Zlatou medaili dostali také profesor Jaroslav Beran z Technické univerzity v Liberci, který vytvořil nový laboratorní stroj na výrobu nanovláken pro potřeby roušek a filtrů v Libereckém kraji, nebo primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý za to, že šířil osvětu. Dlouhý je podle ČČK autorem první souhrnné publikace o covidu-19 v ČR.
Stříbrnou medaili převzaly například Eva Pecháčková z dobrovolnického centra DobroDruh Charity Zábřeh, která koordinovala dobrovolníky při distribuci roušek a zajištění nákupů pro seniory, nebo učitelka Julie Drahorádová, která vypomáhala jako dobrovolnice v Domově pro seniory na pražském Chodově, kde se na jaře vyskytla nákaza. Cenu získalo rovněž 12 lidí, kteří pracovali na jaře pro Český červený kříž. Ti, bez nichž by se podle Jukla situace na jaře tak dobře nezvládla, obdrželi jako poděkování za pomoc medaile mosazné.
„Mezi vyznamenanými najdeme jak dobrovolníky, kteří šili roušky, pomáhali v domovech pro seniory, zapojili se aktivně do pomoci Českého červeného kříže, vyráběli obličejové štíty a podobně, tak i profesionály, kteří třeba organizovali karanténní opatření na Litovelsku a Uničovsku, organizovali pomoc občanům jako zástupci samosprávy a řadu dalších lidí, kteří nehleděli na čas a námahu a rozhodli se pomáhat nad rámec svých povinností. Těm všem má být medaile Děkujeme poděkováním i památkou," uvedl Jukl.
Medaile podle návrhu výtvarníka Martina Daška vyrobila a věnovala Českému červenému kříži Česká mincovna, a. s. Na líci mají slovo "Děkujeme" v několika světových jazycích. Na rubu je portrét patronky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let, a symbol Červeného kříže.
Celý projekt Florence má ale širší rozsah. Medaile Děkujeme nabízí Česká mincovna, a.s., ve své prodejní síti a z každé prodané mosazné věnuje ČČK 50 korun, ze stříbrné 200 korun a ze zlaté medaile 500 korun s tím, že čtvrtinu výtěžku národní společnost Český červený kříž přepošle Mezinárodnímu hnutí ČK&ČP na podporu jejich humanitárních aktivit. Kolik to bude za letošní rok peněz, se zjistí z účetní uzávěrky na konci prosince. V polovině září to již byly desítky tisíc korun. „Prostřednictvím přímého odkazu z našeho e-shopu na dárcovskou stránku Českého červeného kříže, mu mohou lidé poslat ještě další finanční dar,“ poznamenala Klimentová.
Jak uvedla mluvčí mincovny, dalších 220 tisíc korun pro Červený kříž putuje z prodeje Sad oběžných mincí 2020 Olympijské hry v Tokiu a ME ve fotbale: „Oba dva sportovní podniky se kvůli koronaviru nekonaly, ale my už jsme je měly připraveny k prodeji. Rozhodli jsme se z každé věnovat Červenému kříži padesátikorunu. Český červený kříž obdržel v Praze při předávání medailí Děkujeme symbolický šek na 170 000 korun. Pro Slovenský červený kříž máme připravený šek na 2000 euro.“