V Malostranské besedě pokřtili pamětní medaile Járy Cimrmana

8. 10. 2012

V letošním roce slaví Divadlo Járy Cimrmana 45. let od založení. Oslavy začaly ve čtvrtek přímým přenosem představení hry České nebe a v pondělí pokračují slavnostní vernisáží výstavy „Cimrman v Malostranské Besedě“ a křtem pamětních medailí, které českému velikánovi na počest vyrazila Česká mincovna ve zlatě, stříbře a mosazi. Mohou vydělat přes půl milionu na dobročinné účely.

Medaile jsou společným počinem Divadla Járy Cimrmana a České mincovny. Světlo světa spatří dvě, každá z nich znázorňuje jednu divadelní scénu. První je věnována Theater an der Wien a na rubové straně znázorňuje podobiznu Marlén Jelinkové, maminky Járy Cimrmana, která na vídeňské scéně působila. Druhá je věnována právě Malostranské besedě, která se může pyšnit titulem první působiště Divadla Járy Cimrmana. Na rubové straně je naznačená jedna z možných mistrových podob.
Obě medaile vyrazí mincovna ve třech variantách – ve zlatě, stříbře a v mosazi. Příznivcům českého génia jich ale nabídne pouze omezené množství, zlatých bude vyraženo pouhých 500 kusů a jedna bude k mání za 25 000 Kč, stříbrných 1 000 kusů v ceně 1 000 Kč za jednu a mosazných 2 000 kusů v ceně 400 Kč za jednu. Zájemci je mohou zakoupit jak v Malostranské besedě a při představeních Divadla Járy Cimrmana v Praze, tak na e-shopu České mincovny.
„Se zástupci divadla jsme hledali vhodný způsob, jak důstojně oslavit toto výročí. Vznikly z toho pamětní medaile, které navíc poslouží dobré věci,“ konstatoval Radek Šulta, ředitel České mincovny. Připomněl tak fakt, že z každé prodané medaile půjde část tržeb na konto Nadace Charty 77, konkrétně na Dům čtyř múz. „Pokud by se podařilo vyprodat celé emisní množství, znamenalo by to příspěvek více jak půl milionu korun,“ upřesnil Šulta.
Dům čtyř múz by měl být hodně specifickým zařízením. „Na jedné straně dům s pečovatelskou službou pro seniory z řad umělců, pro herce, tanečníky, hudebníky, zpěváky. Na straně druhé má plánovaný projekt i kulturní a společenské ambice, mladí umělci se zde mohou setkávat se staršími kolegy, vyměnit si zkušenosti, vyslechnout jejich rady a třeba společně něco nazkoušet, odehrát koncert nebo uspořádat filmovou projekci,“ přibližuje podstatu projektu Božena Jirků, výkonná ředitelka Nadace Charty 77. „Věřím, že sám Jára Cimrman by chtěl v takovém zařízení bydlet,“ dodává.

Nadace Charty 77 jedná s radnicí Prahy 4 o podmínkách pronájmu a následné rekonstrukce budovy Dominikánského dvora v Braníku. Jde o bývalý pivovar ze 17. století, který je od 50. let na seznamu architektonických památek. Kapacita pečovatelského domu je plánována na 40 lůžek.
„Divadlo Járy Cimrmana do Domu čtyř múz jistě umístí pamětní desku věnovanou odkazu a dílu Járy Cimrmana,“ říká manažer DJC Václav Kotek. „České mincovně děkujeme za krásné pamětní medaile a jsme rádi, že naše spolupráce bude v příštím roce pokračovat vydáním pamětní medaile k příležitosti otevření Majáku Járy Cimrmana,“ připomněl Kotek další plány do budoucna. V roce 2013 chystá další stálou výstava o životě a díle českého génia, která bude umístěna v základně nové rozhledny v Příchovicích nad Tanvaldem.

Fotografie pamětních medailí ke stažení zde

***
Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu v roce 1978 fyzikem Františkem Janouchem. Stala se základnou humanitárních podpor a sponzorem řady kulturně-společenských aktivit v tehdejším Československu. Kromě toho byla iniciátorkou řady vlastních projektů. Na podporu československé literatury založila Cenu Toma Stopparda a Cenu Jaroslava Seiferta. Za občanskou statečnost je udělována Cena Františka Kriegla. Nadace dnes působí v Česku jako nezisková organizace s celorepublikovou působností. Prostřednictvím svého stěžejního projektu, Konta BARIÉRY, poskytuje nadační příspěvky oprávněným žadatelům především v sociální a zdravotní oblasti, zabývá se ochranou lidských práv lidí se zdravotním postižením.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Na svém kontě má i ražbu oběživa a mincí z drahých kovů pro cizí státy. Rozvíjí vlastní výrobu pamětních medailí, medailonků, Smart mincí a replik historických platidel. Zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.

Česká mincovna
Loading...