Zlatá poluncová medaila Dana Zátopková, Emil Zátopek proof

Emisný náklad
122 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaila bankových súťaží 2022

V roku 2022 si pripomíname 100. výročie narodenia Dany a Emila Zátopkovcov – legendárneho atletického páru. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Pri behaní otáčal hlavou, jeho štýl bol upracovaný, tvár mal pokrivenú námahou, a preto ho prezývali Emil Hrozný.
Vytrvalostný bežec Emil Zátopek však opakovane posúval hranice ľudských možností. Stal sa trojnásobným majstrom Európy, držiteľom štyroch zlatých a jednej striebornej olympijskej medaily aj pokoriteľom 61 československých a 18 svetových rekordov. Aj keď mu atletický svet ležal pri nohách omnoho viac si cenil niečo iné: „Víťazstvo je skvelá vec, ale priateľstvo je ešte lepšie.“ Emilovou spriaznenou dušou bola jeho manželka – fenomenálna oštepárka Dana, ktorá sa stala dvojnásobnou majsterkou Európy a držiteľkou zlatej a striebornej olympijskej medaily. Ich súhra bola nevšedná – veď v rovnaký deň, keď Emil na olympiáde v Helsinkách vyhral beh na päť kilometrov, Dana zvíťazila v hode oštepom za hranicou päťdesiatich metrov. Vedľa športového nadania a nadšenia spájal manželov Zátopkovcov aj dátum narodenia. Obaja prišli na svet v rovnakom roku a v rovnaký deň. Bok po boku spolu strávili krásnych päťdesiatdva rokov…

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily venovanej
manželom Zátopkovcom poslúžil výtvarný návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Odborná komisia Českej národnej banky ho ocenila druhým miestom za „veľmi pekné stvárnenia oboch postáv v pohybe, kvalitné portréty a za prepojenie oboch strán návrhu zakomponovaním písmena Z“.