Zlaté rezervy

05.04.2023

Co jsou to zlaté rezervy?

 

Zlaté rezervy jsou zásoby zlata, které centrální banky a vlády drží jako součást svých měnových rezerv. Proč právě zlato? Už od starověku byl tento kov ceněnou komoditou a jeho využití jako platidla/měnového nástroje sahá hluboko do historie. A i když se od té doby mnohé změnilo, role zlata v ekonomice zůstala pořád velká.

Ačkoliv už dávno neplatí, že veškerá měna je zlatem krytá, zlaté rezervy se stále používají k podpoře stability měny v dobách krize nebo ekonomických turbulencí.

Zlaté rezervy slouží jako záložní zdroj financování pro centrální banky a vlády, dávají jim možnost intervenovat na trhu a regulovat nabídku peněz.  

Zároveň je zlato vhodnou investiční možností pro jednotlivce nebo instituce, kteří chtějí peníze investovat stabilně a bezpečně, bez velkého rizika. Zlato je jedním z nejstarších a nejvíce uznávaných prostředků pro uchování bohatství a nepředpokládá se, že by se to mělo v nejbližší době změnit.

Je však důležité vědět, že zlaté rezervy nejsou pro stabilizaci měnového systému univerzálním řešením a proti ekonomickým výkyvům nás nemusí vždycky ochránit. Pokud je krize skutečně výrazná a inflace vysoká, nemusí být zlato samo o sobě schopné přinést potřebnou stabilitu do měnového systému. Držení zlatých rezerv je také poměrně nákladné. Další nevýhodou zlatých rezerv je, že zlato nevytváří žádný přímý příjem pro stát. Zatímco jiné investice, jako jsou dluhopisy nebo akcie, mohou generovat výnosy, zlaté rezervy pouze udržují hodnotu.

 

Historie zlatých rezerv

 

Během 19. a začátku 20. století se v měnovém systému rozšířil tzv. zlatý standard, což bylo přímé navázání hodnoty měny na hodnotu zlata. Podle tohoto systému byla každá měna pevně navázána na určité množství zlata, což znamená, že byla možná směna peněz za zlato za pevně stanovenou cenu. Proto si centrální banky držely zlaté rezervy v takovém množství, aby stačilo ke krytí peněz v oběhu.

Postupně se systém zlatého standardu stal s růstem ekonomik neudržitelným (nebylo možné vytvářet dostatečné rezervy zlata k pokrytí veškeré měny) a hodnota měny proto dnes není pevně svázána se zlatem, ale odvíjí se od nabídky a poptávky měny. Stále má ale zlato svoje místo v rezervách centrálních bank, protože je na rozdíl od jiných komodit opravdu stabilní uchovatel hodnoty.

 

Jak fungují zlaté rezervy?

 

Zlaté rezervy se vytvářejí nákupem fyzického zlata na mezinárodním trhu. Banky mohou nakupovat zlato i přímo od těžebních společností. Kolik nakoupit a kdy, o tom se rozhodují na základě mnoha faktorů. Důležitá je zejména momentální inflace a stav ekonomiky, a samozřejmě i jejich předpokládaný vývoj do budoucna. Velkou roli hraje i geopolitická situace a mezinárodní trhy.

Pokud banky očekávají pokles hodnoty měny nebo výrazný nárůst inflace, mohou se rozhodnout nakoupit více zlata, aby si zajistily určitou míru stability. Například v roce 2022 nakoupily centrální banky vůbec nejvíce zlata od roku 1967.

Není to ale jen očekávání krize, které banky vede k tvorbě zlatých rezerv. Některé banky si přejí mít v portfoliu stabilně určité procento zlata kvůli diverzifikaci svého investičního portfolia.

Centrální banky mohou poté část svých zlatých rezerv prodat soukromníkům nebo na trhu, aby posílily měnu v krizi. Prodej zlatých rezerv by však měl být pečlivě plánovaný, protože může mít dlouhodobé dopady na měnovou politiku země.

Pokud by totiž centrální banka prodala velké množství zlata najednou, mohlo by to vést k poklesu hodnoty zlata a také důvěry v měnu země. Proto, když už k prodeji zlatých rezerv dochází, se to zpravidla děje postupně a v malých dávkách, aby se trh příliš nerozkolísal.

Je také důležité si uvědomit, že prodej zlatých rezerv není jediným nástrojem měnové politiky a může být doplněn dalšími opatřeními, jako jsou změny úrokových sazeb nebo regulace bankovního sektoru.

I proto bývá prodej zlatých rezerv pro banky většinou až poslední možností, kterou využívají a často se snaží použít jiné nástroje měnové politiky (například změny úrokových sazeb nebo regulace bankovního sektoru).

 

Zlaté rezervy států

 

Množství zlatých rezerv se u jednotlivých států liší v závislosti na velikosti ekonomiky a třeba i politické stabilitě dané země. Zlaté rezervy jsou sice drženy téměř všemi státy světa, ale největší zásoby zlata se koncentrují v rukou několika málo zemí.  Mezi největší držitele zlatých rezerv patří Spojené státy americké, Německo, Itálie, Francie, Rusko a Čína. Tyto země dohromady drží téměř dvě třetiny celkových zlatých rezerv na světě.

 Například Spojené státy americké drží přibližně 261,5 milionů trojských uncí zlata (necelých 8 130 tun), což představuje téměř 23 % z celkových zlatých rezerv USA. V závěsu za nimi je s největšími zlatými rezervami Německo, které má přibližně 108 miliónů trojských uncí zlata (zhruba 3 356 tun) a má tak na světových zlatých rezervách zhruba 9% podíl.

(Trojská unce = přibližně 31,1 gramů zlata, podrobněji pojem vysvětlujeme ve Slovníku pojmů).

Na druhé straně žebříčku jsou pak státy s nejmenšími zlatými rezervami, což je třeba Malta, Burundi, Fidži nebo Keňa.

Existují i země, které nemají žádné zlaté rezervy? Ano. Konkrétně jsou to Arménie, Ázerbajdžán, Kamerun, Nikaragua a možná trochu překvapivě i Kanada. Ta je jedinou z vyspělých zemí (navíc člen G7), která nemá aktuálně v držení žádné rezervy zlata. Neplatilo to ale vždycky, Kanada poslední část svých zlatých rezerv prodala v roce 2016.

Mnoho centrálních bank v posledních letech množství svých rezerv ve zlatě naopak navýšilo, hlavně jako reakci na globální ekonomickou nejistotu a geopolitická rizika. Například v roce 2022 byl podle World Gold Councili největšími kupci zlata Turecko (31,17 tun), Uzbekistán (26,13 tun) a Indie (17,46 tun). Své zlaté rezervy zvyšují například i Čína a Rusko, ty ale nejsou v reportování svých nákupů zlata vždy transparentní a je tak obtížnější určit přesně, o kolik své rezervy ve zlatě navýšily.

Níže v tabulce najdete přehled zlatých rezerv podle států, které jich podle oficiálně dostupných údajů mají nejvíce. V tabulce jsou zařazeny i některé mezinárodní organizace jako MMF nebo Evropská centrální banka. Státy Eurozóny jsou zde uvedeny i souhrnně.

Oficiálně uváděné zlaté rezervy podle států/organizací – TOP 20 (stav ke konci roku 2021, zdroj: MMF)

 

Množství zlata v milionech trojských uncí

Podíl z celkových zlatých rezerv

Podíl z rezervních aktiv státu

Kolik % HDP rezervy tvoří

USA

261.5

23 %

66 %

3 %

Německo

108.0

9 %

66 %

7 %

Itálie

78.8

7 %

63 %

11 %

Francie

78.3

7 %

58 %

8 %

Rusko

74.0

6 %

21 %

36 %

Čína

62.6

5 %

3 %

20 %

Švýcarsko

33.4

3 %

5 %

137 %

Japonsko

27.2

2 %

4 %

28 %

Indie

24.2

2 %

7 %

21 %

Turecko

21.1

2 %

35 %

14 %

Nizozemí

19.7

2 %

56 %

6 %

Evropská centrální banka

16.2

1 %

33 %

1 %

Taiwan

13.6

1 %

4 %

73 %

Kazachstán

12.9

1 %

68 %

18 %

Portugalsko

12.3

1 %

69 %

13 %

Uzbekistán

11.6

1 %

60 %

51 %

Saudská Arábie

10.4

1 %

4 %

57 %

Velká Británie

10.0

1 %

9 %

6 %

Libanon

9.2

1 %

48 %

Španělsko

9.1

1 %

18 %

6 %

         

Státy eurozóny dohromady

346.4

30 %

53 %

8 %

MMF

90.5

8 %

Banka pro mezinárodní vypořádání

16.4

1 %

Sources: IMF, International Financial Statistics and World Economic Outlook.

Chcete si vytvořit vlastní zlaté rezervy? S námi můžete! Spořit do zlata a ochránit tak svoje úspory před inflací můžete už od 500 Kč měsíčně.

Zlaté spoření České mincovny

Česká mincovna
Loading...