Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Medailéři

Vojtěch Dostál, DiS.

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích? Medaileřinou jsem byl zaujat už v dětství, když jsem sledoval tátu při práci. Potom jsem studoval jabloneckou SUPŠ a následně VOŠ, a tak pro mě tato práce byla přirozenou výtvarnou cestou.

detail

MgA. Martin Dašek

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích? Na jablonecké VOŠ, kde jsem studoval po turnovské „šperkárně“. Původně jsem hledal školu vhodnou pro přípravu na VŠUP, ale nalezl jsem fantastickou uměleckou disciplínu a profesory v ní tvořící a zároveň přesahující její rámec.

detail

ak. soch. Jiří Dostál

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích? Na střední škole jsem se seznámil s disciplínou reliéfu a na vysoké škole jsem měl výborného učitele – Jiřího Harcubu. Po studiích jsem začal malovat, kreslit, dělat sochy, design a také drobnější reliéfy – medaile. Vznik České mincovny pak umožnil pracovat na medailích, a to nejenom mně.

detail

Asamat Baltaev, DiS.

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích? K práci na mincích a medailích jsem se dostal díky své rodině. Můj táta je rytec a vynikající kreslíř, od dětství mě učil kreslit. V patnácti letech jsem šel studovat rytectví na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Po maturitě jsem pokračoval na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou – na vyšší odbornou školu s oborem medailérství.

detail

Ak. soch. Zbyněk Fojtů

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích? V roce 2002 jsem se poprvé zúčastnil soutěže ČNB na realizaci pamětní mince k 100. výročí úmrtí Emila Holuba. Soutěžní podmínky mi tehdy dal malíř a medailér Zdeněk Marčík, protože věděl, že se zabývám reliéfem.

detail

ak. soch. Michal Vitanovský

Od roku 1973 realizoval šestnáct samostatných výstav a zúčastnil se desítek kolektivních výstav doma i v zahraničí, od roku 1992 je členem Umělecké besedy, od roku 1994 působí společně s Miladou Othovou a Jiřím Vlachem v umělecké skupině Trojkolka. V době studií na střední škole byl Michal Vitanovský ovlivněn dobou šedesátých let a celkovým uvolněním atmosféry ve společnosti.

detail

Jaroslav Bejvl

Jaroslav Bejvl je představitelem klasické české medailérské školy. Věhlasu dosáhl v tuzemsku i v zahraničí. Žije a tvoří na severu Čech v malebném kraji podhůří Lužických hor. Vystudoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde absolvoval obor tvarování uměleckých předmětů.

detail