Petra Brodská, DiS.

30.11.2023

Co vás přivedlo k práci na mincích a medailích?

Vždycky mě bavilo modelovat a něco tvořit. Učitel modelování na střední škole v Liberci mi pro pokračování studia doporučil jabloneckou VOŠku s oborem Ražená medaile a mince. A už jsem u toho tak nějak zůstala.

Pamatujete si na svou první realizaci pro Českou mincovnu?

Jako by to bylo včera! Jednalo se o projekt lokálních platidel. Pilotní byla mince pro Jablonec – 40 jabloneckých grešlí – a bylo to formou školní soutěže. To jsem se takhle chtěla v pátek odpoledne vytratit ze školy nepozorovaně dřív, ale co čert nechtěl, dva učitelé na mě zrovna čekali pod schody, přede dveřmi. Dost se mi ulevilo, když místo napomenutí za předčasný odchod přišla gratulace za výběr k realizaci.

Dokážete spočítat, kolik návrhů na mince a medaile vzniklo pod vašima rukama?

Pár už jich bude, asi bych se nedopočítala.

Která zakázka od České mincovny vás potěšila nejvíce? Na kterou nejraději vzpomínáte?

Vzpomínám na Petřín ze série rozhleden, což byla jedna z mých prvních medailí z drahého kovu. A na Jezulátko, kde bylo jediné kritérium zadání – „zlatá pětiuncová mince“. Takže kromě designu jsem vymýšlela i samotné téma.

Jaká tematika je vám nejbližší?

Mám ráda technická témata, hlavně auto-moto.

Jak hledáte inspiraci pro svou tvorbu? Kde nejraději tvoříte?

Ve většině případů je potřeba začít studiem konkrétního tématu. Ujasnit si „momenty“, které jsou důležité a které chci nějak zpracovat dál. Než si sednu s tužkou k papíru, dopředu si rozmýšlím a skládám v hlavě různé možnosti. Výhodou je, že to lze praktikovat najednou s rutinními denními činnostmi, jako takové dva v jednom, jen jsem občas trochu roztržitá. Na samotné tvoření ale potřebuji klid a pohodu.

Máte nějaký tajný sen – něco, čeho chcete dosáhnout a co považujete za vrchol v kariéře medailéra?

Kdybych ho prozradila, už by to nebyl tajný sen! Ale mohu prozradit, že se týká experimentování s jinými technikami a výtvarnými disciplínami.

2023

Česká mincovna
Loading...