ak. soch. Ľudmila Cvengrošová

23.03.2023

Akademická sochařka Ľudmila Cvengrošová (* 17. června 1937), rodačka z Radošiny u Topoľčan a absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, inklinuje ke komorní plastice a medailérské tvorbě, pro kterou čerpá inspiraci z historie. Při toulkách slovenským hlavním městem však narazíte i na její monumentální díla. Devín ozdobila sousoším Cyrila a Metoděje či sochou knížete Rostislava. Před budovou Národní banky Slovenska pro změnu upoutá její třímetrová keltská mince Biatec.

Ľudmila Cvengrošová není jen přední slovenskou umělkyní, ale také vášnivou cestovatelkou, která navštívila památná místa po celém světě. Svou lásku k umění, cestování a všem lidským kulturám – bez ohledu na rasu nebo náboženství – zhmotnila do podoby stříbrných mincí České mincovny. V jejích reliéfech se objevují ty nejkrásnější poklady starých civilizací.

„Cestujte a pozerajte sa nielen na sopky, jazerá a vodopády. Mňa totiž viac ako prírodné krásy zaujímajú ľudia a ich diela – výtvory, ktoré dokáže urobiť ľudská ruka. Ľudskú prácu som si vždy vážila,“ říká akademická sochařka, jež nachází inspiraci ve vitrínách muzeí i v rozhovorech s archeology. O jejích schopnostech a věhlasu svědčí mimo jiné skutečnost, že pamětní medaili, kterou vytvořila pro Jana Pavla II., si sám papež vybral do svého osobního archivu.

2023

Česká mincovna
Loading...