Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2017 Pernštejn proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2017 Pernštejn proof

Cena (osvobozeno od DPH)
17 550 Kč
681 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21706-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Čtvrtou zlatou minci z cyklu, který představuje nejzajímavější hrady České republiky, věnovala Česká národní banka gotickému hradu Pernštejn. Pamětní mince s nominální hodnotou 5000 Kč je vyražena v mimořádné kvalitě proof.

Středověký hrad z poloviny 13. století dal jméno jednomu z našich nejvýznamnějších šlechtických rodů – pánům z Pernštejna. V jejich erbu se nacházela černá hlava zubra se zlatou houžví v nozdrách a historikové si nad tímto výjevem dodnes lámou hlavu. Nápovědou jim může být pověst o uhlíři Věnavovi, kterému každý den z domu mizelo jídlo. Počíhal si proto na pachatele, kterým se ukázal být obrovský zubr. Uhlíř tura přemohl, prostrčil mu nozdrami provaz a odvedl ho na královský dvůr. Tam – přímo před zraky krále – vytáhl sekeru a jednou ranou zubrovi uťal hlavu. Panovník byl činem ohromen a slíbil poddanému splnit jakékoli přání. Věnava si vyžádal kus země, a stal se tak svobodným pánem a zakladatelem mocné dynastie.

Právě tato erbovní pověst posloužila Luboši Charvátovi jako inspirace pro tvorbu výtvarného návrhu pamětní mince, který zvítězil v soutěži České národní banky. Propracovaný reverz vedle perspektivního pohledu na hrad předkládá postavičku uhlíře, která vede zubra na porážku. Zubří erb převzatý z hradního reliéfu je také hlavním motivem averzní strany mince – doprovázejí ho heraldická zvířata České republiky.

Všechny mince vydávané Českou národní bankou byly vyraženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Pro sběratele zlatých mincí s motivy hradů vznikla ještě speciální dřevěná etue.

 

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
21706-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
říjen 2017
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč