Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince Víla Amálka proof
Zpět

Zlatá mince Víla Amálka proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
229 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75145-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 5 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Kdybyste měli zavzpomínat na své první dětské hrdiny, rozhodně by se mezi nimi objevila některá z animovaných postaviček. A v mnoha případech by jistě padla volba na večerníčkovou hrdinku vílu Amálku. Není se čemu divit, půvabné stvoření zrozené z mlhy bylo opravdu neobyčejně okouzlující. Děvčata si po jejím vzoru pletla pomněnkové věnečky do vlásků, chlapečci propadali při pohledu na křehkou krásku prvním platonickým zamilováním. Nestárnoucí lesní panenka slaví již 40 let a patří jí proto exkluzivní emise zlaté Smart mince 5 NZD ve špičkové kvalitě proof od České mincovny.

Oblíbený kreslený seriál měl premiéru roku 1975 a ihned si získal srdce dětských diváků. Amálka se narodila z mlhy, prohlédla se ve studánce, zjistila, jak je krásná, a vydala se vstříc nádherným dobrodružstvím, během nichž pomáhala kamarádům a těšila je svým tanečkem. Na svých cestách se setkává s beránkem Kudrnou, loupežníkem Vešmyškou, mužíkem Trnečkem, oříškovým panáčkem, vodníkem Kebulem, Kordulkou, Širokou bábou a dalšími, které tak dokonale vykreslil spisovatel Václav Čtvrtek.

Večerníčku bylo natočeno celkem třináct dílů a za jejich úspěchem stál zkušený tým. Režisér Václav Bedřich, jenž předtím vdechl život Makové panence, Maxipsu Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si práci na novém večerníčku skutečně užil. Vílu Amálku nejen režíroval, ale také sám nakreslil. Příběhy podkresluje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a světem vílích kouzel nás svým nezaměnitelným hlasem provází Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi vyrobil Říkání o víle Amálce Krátký film, Studio bratři v triku.

Ryzímu zlatu ve formě Smart mince 5 NZD motiv malé víly mezi jeřabinovým větvovím nesmírně sluší. Jeho autorkou je talentovaná medailérka Irena Hradecká, DiS. Víla Amálka otevírá atraktivní sběratelskou sérii, jež vzniká při příležitosti 50. výročí Večerníčku. Hravá umělecká dílka jistě osvěží vaše hýčkané sbírky, či poslouží jako originální výzva k založení prvních numismatických kolekcí! Jedinečné zlaté mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

 

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75145-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD