Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile David Černý proof
Zpět

Zlatá uncová medaile David Černý proof

Cena (včetně DPH)
54 950 Kč
2 118 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31168-631
Sběratelská série


Umění pro Václava Havla

Série zlatých medailí České mincovny Umění pro Václava Havla představuje svou sedmou a závěrečnou emisi. Jejím autorem je David Černý. Výstřední sochař a buřič využil motiv své satirické sochy svatého Václava a medaili pojmenoval „Stále blbá nálada“ – vtipně tak odkázal na legendární výrok, kterým Václav Havel výstižně popsal stav naší společnosti.

Socha byla původně vystavena na Václavském náměstí v Praze – v ose jezdecké sochy svatého Václava od Josefa Václava Myslbeka, která jí byla inspirací. Parafráze má podobu koně zavěšeného za kopyta vzhůru nohama, na jehož břiše sedí český patron. „Národnímu symbolu chcípnul kůň, ale jede se dál, všechno je vlastně v pořádku. Něco se tu děje úplně špatně, něco někdo obrátil hlavou dolů, ale všichni se tváříme, že je to přirozené,“ říká Tomáš Pospiszyl, publicista a Černého spolupracovník. Jsou to právě dekadence, nevážnost, recese a mystifikace, díky kterým se o díla světoznámého provokatéra zajímají nejen kritici a kunsthistorici, ale také média a široká veřejnost.

Averzní strana medaile, kterou ve spolupráci s Davidem Černým připravil MgA. Martin Dašek, nese motiv sochy doplněný Černého podpisem a všeříkajícím opisem STÁLE BLBÁ NÁLADA. Reverzní strana je věnována Pražské křižovatce – mezinárodnímu duchovnímu středisku, které vzniklo z podnětu Václava Havla a které příhodně sídlí v odsvěceném kostele založeném svatým Václavem. Pražskou křižovatku spravuje Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a výtěžek z prodeje těchto medailí podpoří její rekonstrukci – velký sen Václava Havla.

Zkompletujte svou uměleckou sbírku a přispějte na dobrou věc – bude vyraženo pouhých 100 kusů číslovaných zlatých medailí.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999.9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
David Černý/MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
David Černý
Číslo
31168-631
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
listopad 2016
Balení
Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna