1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince 100. výročí konce první světové války UK …
Zpět

Pamětní mince 100. výročí konce první světové války UK 2018 stand

Cena (včetně DPH)
320 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84181-150


Royal Mint UK18W1BU

Pro Brity je uctívání památky válečných veteránů velmi důležité – stačí si vzpomenout na tradici nošení vlčího máku, která se rozšířila do celého světa. Není proto divu, že si královská mincovna The Royal Mint nenechala ujít 100. výročí konce první světové války a vydala tematickou pamětní minci.

Výstřely velké války utichly 11. 11. 1918 v 11 hodin a 11 minut. Vojáci v zákopech, na pouštích i na hřebenech velehor, námořníci na hladině i pod ní, stíhači i posádky vzducholodí, ale také civilisté v zázemí – ti všichni si mohli po čtyřech letech pekla konečně oddechnout. Svět začal slavit, ale nic nemohlo zakrýt fakt, že 20 000 000 vojáků bylo zraněno a 10 000 000 jich přišlo o život. V Evropě nebyla jediná rodina, kterou by válka nezasáhla. Válce padla za oběť také řada velkých monarchií – rozpadly se habsburská a Osmanská říše, zhroutil se ruský carský režim i Německé císařství, ale Velká Británie přetrvala.

Designér Stephen Raw se při tvorbě mince inspiroval osudem britského básníka Wilfreda Owena. Ten se proslavil naturalistickými verši o bojích první světové války, které psal přímo v zákopech, a padl pouhý týden před vyhlášením příměří. Reverzní strana ražby nese verše z jeho básně Strange Meeting. Averzní strana pak předkládá atributy emitenta mince – portrét královny Alžběty II. a opis „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Perličkou je, že Stephen Raw vytvořil model mince z hlíny, kterou nasbíral v severní Francii – v místech, kde Wilfred Owen zemřel. Nedílnou součástí bimetalové mince vyražené z obecných kovů je tematické balení.

 

Materiál
CuNi
Váha
12 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
28,4 mm
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84181-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
dvě libry