1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince 65. výročí korunovace královny Alžběty II. …
Zpět

Pamětní mince 65. výročí korunovace královny Alžběty II. UK 2018 stand

Cena (včetně DPH)
340 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84180-150


Royal Mint UK18SCBU

Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě a v roce 2018 uplynulo neuvěřitelných 65 let od její korunovace. U příležitosti oslav tohoto jubilea vydala britská královská mincovna The Royal Mint pamětní minci.

V roce 2018 oslavila královna Alžběta II. 92. narozeniny. Je prvním britským panovníkem, který se dočkal takzvaného „safírového“ jubilea, tedy 65. výročí usednutí na trůn. Překonala královnu Viktorii, která panovala 63 let, a předpokládá se, že její poddaní dostanou příležitost oslavit i 70. „platinové“ výročí vlády. Dynastie Windsorů má totiž dlouhověkost v genech – vždyť královna matka se dožila úctyhodných 101 let. Mezi usednutím Alžběty II. na trůn po náhlé smrti jejího otce a korunovací uplynul více než rok – pořádat slavnostní ceremoniál v době, kdy královna i národ truchlí, totiž nebylo vhodné. Koruna svatého Eduarda tak spočinula na hlavě královny až 2. června 1953. Róbou, kterou si při této příležitosti oblékla, dala najevo, jak vážně svou novou roli bere. Šaty byly ozdobené symbolickými výšivkami anglické růže, skotského bodláku, irského trojlístku, velšského pórku, australské akácie, novozélandské kapradiny, jihoafrické protey, kanadského javorového listu, indického a cejlonského lotosového květu a pákistánské juty – tedy rostlin charakterizujících země, jimž měla vládnout. „Viděla jsem jednu korunovaci a byla jsem příjemcem jiné, což je docela pozoruhodné,“ uvedla Alžběta II. při vzpomínce na korunovaci svého otce Jiřího VI., které se účastnila jako jedenáctiletá princezna.

Reverzní strana mince, která je dílem výtvarníka Stephena Taylora, předkládá státní znak doplněný emblémem královny Alžběty II. Averzní strana mince pak nese portrét panovnice, opis „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení plného fotografií, které představuje pouť britské královny životem.
 

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84180-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber