Narození dítěte 2017

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Lev proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 30890-811

Staroměstský orloj

Josef Mánes proslul tvorbou protkanou idylickými výjevy z životů prostých lidí, jimž mistrnými tahy dodával neobyčejný půvab. Své téměř vypravěčské výtvarné umění obratně zúročil také v proslulém monumentálním díle – astronomické desce Staroměstského orloje. Česká mincovna ve dvanácti emisích představuje Mánesovy výjevy jednotlivých měsíců doprovázené osobitým zpracováním astrologických znamení.

V létě 2014 se představuje druhá ražba této malebné série – Lev. Znamení, které se vznešeně ujímá vlády 23. července, je v Mánesově podání vyobrazeno ve společnosti malého chlapce. Měsíc červenec, který k tomuto znamení náleží, je další romantickou selankou, oblíbeným to autorovým tématem spojení venkovských lidí a přírody.

Návrh postříbřené medaile Staroměstský orloj – Lev pochází z dílny akademické sochařky Daniely Kartákové. Ta s umem sobě vlastním převedla na averz oba Mánesovy výjevy – tedy malbu nebeského znamení i alegorii července ztělesněného ženami žnoucími obilí a malým chlapcem se džbánkem. Reverz pak pojala jako hold samotnému Josefu Mánesovi, kterého vyobrazila s paletou v ruce na pozadí celého kalendária. Kompozici doplňují nápisy Josef Mánes a Pražský orloj.

Série Staroměstský orloj od České mincovny bude vycházet čtyři roky, vždy po třech emisích. V krátké době tedy můžete získat do své sbírky ucelenou připomínku odvěkého českého technického a výtvarného umu, které se v orloji dokonale snoubí. Vzhledem k příznivé ceně postříbřených medailí je série vhodná nejen pro zapálené numismatiky, ale také pro začátečníky, kteří si k tomuto ušlechtilému koníčku teprve hledají cestu.

Mimořádně povedené umělecké zpracování všech medailí ke kultivaci kolekcí přímo vybízí!

Materiál: měď
Váha: 23,94 g
Ryzost: 0 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak.soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu: ak.soch. Daniela Kartáková
Číslo: 30890-811
Emisní náklad: 5000 ks
Datum emise: Červenec 2014
Balení: Černá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Pokovená Ag: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč