Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Sada 4 stříbrných medailí - Šlechtický rod Vartenberků …
Zpět

Sada 4 stříbrných medailí - Šlechtický rod Vartenberků proof

Cena (včetně DPH)
4 450 Kč
172 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41207-721


Vzpomínka na starobylý český rod.

Rod Vartenberků byla česká panská rodina, která pocházela z velkého rozrodu Markvarticů. V erbu měla zlatě a černě štípený štít obtočený zelenou saní. Kolébkou rodu je střední Pojizeří. Ve 14. a 15. století patřili Vartenberkové k nejvýznamnějším rodům Českého království a vlastnili velké množství českých hradů a zámků.
Mezi zakladatele rodu patří Markvart z Března, který založil nedaleko Mimoně hrad Stráž neboli Vartenberk. Jeho syn Beneš z Vartenberka „Pincerna“ zastával funkci nejvyššího číšníka a komorníka krále. Byl rovněž otcem čtyř synů, kteří založili čtyři rodové větve – veselskou, kumburskou, kosteckou a děčínskou. O největší vzestup rodu se zasloužil Čeněk z Vartenberka, jenž byl husitským vůdcem, ale později se přiklonil ke straně katolíků. Posledním představitelem rodu byl Jan Jiří z Vartenberka. Zúčastnil se stavovského povstání a po porážce na Bílé hoře mu byl zkonfiskován veškerý majetek. Roku 1647 zemřel v exilu a tím rod Vartenberků vymřel.
Na averzní straně medailí jsou vyobrazeny idealizované portréty hlavních představitelů rodu Vartenberků. Společná reverzní strana nese motiv rodového erbu.

Limitovaný náklad 800 kusů.

Materiál
Stříbro
Váha
64 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslo
41207-721
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
březen 2012
Balení
Etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna