Narození dítěte 2017

Sada 4 zlatých medailí - Šlechtický rod Vartenberků proof

Cena (včetně DPH) 24 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 41208-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 998

Vzpomínka na starobylý český rod.

Rod Vartenberků byla česká panská rodina, která pocházela z velkého rozrodu Markvarticů. V erbu měla zlatě a černě štípený štít obtočený zelenou saní. Kolébkou rodu je střední Pojizeří. Ve 14. a 15. století patřili Vartenberkové k nejvýznamnějším rodům Českého království a vlastnili velké množství českých hradů a zámků.
Mezi zakladatele rodu patří Markvart z Března, který založil nedaleko Mimoně hrad Stráž neboli Vartenberk. Jeho syn Beneš z Vartenberka „Pincerna“ zastával funkci nejvyššího číšníka a komorníka krále. Byl rovněž otcem čtyř synů, kteří založili čtyři rodové větve – veselskou, kumburskou, kosteckou a děčínskou. O největší vzestup rodu se zasloužil Čeněk z Vartenberka, jenž byl husitským vůdcem, ale později se přiklonil ke straně katolíků. Posledním představitelem rodu byl Jan Jiří z Vartenberka. Zúčastnil se stavovského povstání a po porážce na Bílé hoře mu byl zkonfiskován veškerý majetek. Roku 1647 zemřel v exilu a tím rod Vartenberků vymřel.
Na averzní straně medailí jsou vyobrazeny idealizované portréty hlavních představitelů rodu Vartenberků. Společná reverzní strana nese motiv rodového erbu.

Limitovaný náklad 500 kusů.
Materiál: Zlato
Váha: 12,44 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 16 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu: ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo: 41208-611
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Květen 2012
Balení: Dřevěná etue mahagonová
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč