Narození dítěte 2017

Sada dvou zlatých půluncových medailí Bratři Čapkové proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 41504-631

K nejvýraznějším postavám československého kulturního života mezi světovými válkami patří bezesporu bratři Čapkové. Jejich tvůrčí shoda dala vzniknout řadě pozoruhodných literárních děl, která pro svou čtivost patří i v současnosti k nesmírně oblíbeným. Ryzost osobností obou autorů nyní vyzdvihla také Česká mincovna – mimořádná sada dvou zlatých půluncových medailí je krásnou poctou oběma umělcům k jejich letošním výročím.

Od tragické smrti staršího z bratrů, Josefa, jenž zahynul krátce před koncem války v koncentračním táboře, uplynulo 1. dubna 2015 právě 70 let. Narodil se roku 1887 v Hronově, a ač proslul také jako nadaný prozaik, jeho obrovský talent se zúročil ponejvíce ve výtvarném umění. Pracoval jako jevištní výtvarník, ilustroval řadu knih a jeho nezaměnitelné kubistické obrazy patří ke skutečným pokladům národních i světových sbírek.

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 a v roce 2015 si připomínáme 125. výročí této události. Za svůj krátký, pouhých 48 let trvající život stihl absolvovat studium na FF UK v Praze, získat doktorát a stát se uznávaným žurnalistou, prozaikem, dramatikem, překladatelem, kritikem a autorem nezapomenutelných dětských knih. Své první prózy psal společně s bratrem Josefem. Pestré a nesmírně bohaté dílo Karla Čapka bohužel ukončila náhlá smrt způsobená zápalem plic roku 1938.
Česká mincovna s novou emisí přináší krásný dárek všem obdivovatelům odkazu těchto výjimečných tvůrců. Obě medaile ze sady mají shodný reverz zdobený půvabným rébusem, jenž tvoří jména Karel, Josef a Čapek. Doplňují ho postavy z knížek, které neminuly srdce žádného dítěte – Dášeňka Karla Čapka a Pejsek a Kočička jeho bratra Josefa. Averzům dominují zdařilé portréty obou autorů, které mistrovsky zpodobnil Vojtěch Dostál, DiS. Sada dvou zlatých půluncových medailí Bratři Čapkové v kvalitě proof představuje investici do skutečných a trvalých hodnot.
Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Číslo: 41504-631
Emisní náklad: 99 ks
Datum emise: Duben 2015
Balení: Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč