Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Emisní plán 2019
  3. Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand
Zpět

Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand

Cena (včetně DPH)
550 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41905-080


Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivem České republiky. Ani rok 2019, kdy naše koruna slaví 100. výročí existence, není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří brněnskému Petrovu, tedy proslulému panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku na Václavském náměstí v Praze s majestátní sochou svatého Václava. Padesátikoruna, která byla mimochodem roku 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

Pamětní žeton,
který je spolu se šesti oběžnými mincemi, jež neprošly oběhem, nedílnou součástí každé sady, je v roce 2019 dílem Petry Brodské, DiS. Medailérka ho věnovala století existence československé koruny. Hlavním motivem averzní strany je sousoší světlonoše a lva vévodící pražskému sídlu České národní banky. Reverzní straně žetonu dominuje výřez motivu Svatováclavské koruny ze současné korunové mince. Nápis, který kopíruje reliéf, pak shrnuje, jak se v průběhu let měnil název naší měny.

Balení sady v podobě česko-anglické knížky s přebalem přibližuje fotografií a slovem řadu unikátních historických památek České republiky, které nemají obdoby na celém světě.
 

Váha
128 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
STANDARD
Číslo
41905-080
Emisní náklad
4000 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka