Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Sada oběžných mincí 2018 Česká republika stand

Cena (včetně DPH)
550 Kč
21 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41803-080


Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivem České republiky. Ani rok 2018, kdy Česká republika slaví 25. výročí existence, není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? 1Kč mince nese Svatováclavskou korunu, 2Kč pak gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami patří architektuře České republiky: 5Kč mince připomíná legendární Karlův most. 10Kč mince patří brněnskému Petrovu, tedy proslulému panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla. 20Kč mince je věnována pomníku na Václavském náměstí v Praze s majestátní sochou svatého Václava. 50Kč mince, která byla mimochodem roku 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

Pamětní žeton, který je spolu se šesti oběžnými mincemi nedílnou součástí každé sady, je v roce 2018 dílem talentované medailérky Márie Filové, DiS., která ho zpracovala vskutku originálně. Hlavním motivem reverzní strany je česká vlajka, přičemž jednotlivé barvy jsou vyjádřeny pomocí heraldické šrafury – stříbrná (čili bílá) plocha je prázdná, modrá je šrafovaná vodorovně a červená svisle. Dominantním motivem averzní strany jsou pak slova státní hymny Kde domov můj.

Balení sady v podobě česko-anglické knížky s přebalem přibližuje fotografií a slovem řadu unikátních historických památek České republiky, které nemají obdoby na celém světě.

Váha
128 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
STANDARD
Číslo
41803-080
Emisní náklad
4000 ks
Datum emise
únor 2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Emitent
Česká národní banka