Vánoční dárky pro ženy, muže i děti
Dárky pod stromeček pro všechny
Vánoce v Mincovně 2017

Sada dvou replik a dukátu Ferdinand III. stand

Cena (včetně DPH)
18 450 Kč
719 €
Stav skladu
Do Vánoc
Číslo
41720-610

U příležitosti 390. výročí korunovace Ferdinanda III. Habsburského českým králem roku 1627 připravila Česká mincovna sběratelskou lahůdku pro opravdové numismatiky. Sadu tří zlatých dukátových ražeb, která se skládá z jednoho novodobého dukátu a dvou replik vzácných historických exemplářů.

Římský císař a český král Ferdinand III. byl kultivovaný, vzdělaný, rodinně založený a miloval umění. Vyrůstal však v nesnadné době třicetileté války a konflikt nepředstavitelných rozměrů dal vyniknout zcela jiným schopnostem mladého Habsburka – vojenskému nadání a diplomatickému umu. Po smrti Albrechta z Valdštejna se stal vrchním velitelem císařské armády, bojoval se Švédy, ale přál si ukončení nepřátelství. Jeho mírová jednání vyvrcholila vyhlášením vestfálského míru. Ten sice pro habsburskou dynastii znamenal pokles mezinárodní autority, ale na druhé straně se Ferdinandu III. podařilo zachovat celistvost jejích držav. Pro české země pak měly nastat krušné časy spojené s dokončením pobělohorské rekatolizace. Ferdinand III., ač horlivý katolík, však nezdědil otcovu zášť vůči „kacířskému plemeni husitů“. Přestože byl nepřítelem protestantů, byl ve svých postupech mírný a snažil se válkou zničeným českým zemím ulehčit jejich těžký úděl. Oblíbil si Brno a Prahu, obnovil Pražský hrad a rozvíjel pražské vysoké učení.

Jubilejní sada věnovaná Ferdinandu III. předkládá hned tři zlaté ražby, všechny v podání předního akademického sochaře Jana Lukáše. První je novodobým dukátem, jehož motivem je korunovace Habsburka českým králem – averz nese panovníkův portrét, reverz svatováclavskou korunu. Druhá ražba je rovněž připomínkou české korunovace, jedná se však o repliku historického půldukátu z roku 1627. Třetí ražbou je pak replika dukátu Ferdinanda III. z roku 1648.

Dukátový triptych vychází v nákladu pouhých 200 kusů kompletních sad uložených do luxusní etue.
 

Materiál
Zlato
Váha
8,73 g
Ryzost
986 / 1000
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
41720-610
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
listopad 2017
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna